Monastic tonsures performed in Kyiv-Pechersk Lavra and Kherson Eparchy
The tonsure at the Cross Exaltation Church of the Kyiv-Pechersk Lavra. Photo: lavra.ua The tonsure at the Cross Exaltation Church of the Kyiv-Pechersk Lavra. Photo: lavra.ua
"Monasticism is the spiritual rebirth of a person, it is the promise of complete dedication to God," said the abbot of the monastery.
On March 27, 2025, Thursday of the Cross-Lifting Week, a tonsure into the mantle of the Lavra's brotherhood was performed in the Church of the Exaltation of the Holy Cross of the Kyiv-Pechersk Lavra. Metropolitan Ioann of Kherson and Tavria performed the monastic tonsure of the nun into the Great Schema on March 28. This was reported by the press services of the Lavra and the Kherson Eparchy.
Hierodeacon Timothy was named in honor of St. Varlaam, the abbot of the Caves, and monk Aristovul was named in honor of St. Anastasius of the Caves.
“Monasticism is the spiritual rebirth of a person, it is a promise of complete dedication to God. May the Lord keep you and grant you divine help in bearing your cross!” wished the monks the archimandrite Ilarion, the rector of the Kyiv-Pechersk Monastery.
After the ceremony, the brotherhood welcomed the newly tonsured.
Metropolitan Ioann performed the monastic tonsure into the Great Schema of nun Nektaria, naming her Varsonofiya, in honor of St. Varsonofy of Kherson.
As reported by the UOJ, on March 26, 2025, Wednesday of the fourth week of Great Lent, Metropolitan Theodosiy of Cherkasy and Kanev performed monastic tonsures in the town of Stebliv in the Cherkasy Eparchy.