Over 20 EU states condemn Hungary for ban on LGBT propaganda among children
“This restricts the right to peaceful assembly and freedom of expression,” diplomats state in a joint declaration.
More than twenty European countries and Australia have expressed concern in a joint statement over Hungary’s new child protection law, which bans the dissemination of images or promotion of homosexuality among minors, European Pravda reports.
The law effectively prohibits pride parades, as they are considered to involve the promotion of LGBT ideology.
In a statement issued by the embassies of 21 European countries and Australia, the signatories argue that the Hungarian law “leads to restrictions on the right to peaceful assembly and freedom of expression.”
“We are committed to respecting, protecting, and fulfilling the human rights and fundamental freedoms of all individuals, regardless of sexual orientation, gender identity, or sexual characteristics, and to fighting discrimination on these grounds,” the declaration reads.
The statement was signed by the embassies of Australia, Austria, Belgium, the United Kingdom, Denmark, Estonia, Ireland, Iceland, Spain, Latvia, Lithuania, Luxembourg, the Netherlands, Germany, Norway, Poland, Slovenia, Finland, France, the Czech Republic, Switzerland, and Sweden.
As a reminder, on March 17, 2025, the Hungarian Parliament adopted amendments to several laws, including the Civil Code and previously enacted laws on the freedom of assembly. One amendment prohibits holding “gatherings that violate the Child Protection Act” and obliges regional authorities to ban such events.