Kyiv City Council сonfirms сurfew will not be shortened for Pascha
Kyiv authorities do not plan to shorten the curfew on the night of April 20 for the Paschal celebration, according to RBC, citing an official response from the Kyiv City Military Administration (KCMA).
The restrictions will remain in place in their standard format: from midnight to 5:00 a.m.
According to the KCMA, “the curfew schedule will not be revised in connection with Pascha or any other holidays.” The administration also noted that in previous years, the curfew remained in effect during both Pascha and Christmas, despite the fact that church services are traditionally held at night.
During the holiday period, security measures in the city will be strengthened: additional patrols will be deployed, and the number of National Police officers will be increased in areas with large gatherings of people.
Violating the curfew in Ukraine is punishable by a fine ranging from 170 to 510 hryvnias. If repeated within a year, the fine is doubled. Offenders may also face correctional labor or administrative arrest for up to 15 days.
Authorities remind residents and visitors of the capital that during curfew hours, it is prohibited to be outdoors or in public places, or to travel by vehicle without special permits.