Orthodox сhurches to hold “Standing of St. Mary” services
The reading of the Great Penitential Canon of St. Andrew of Crete is the main feature of this Matins service.
On April 2, 2025, Orthodox churches will host a special Great Lent service known as the “Standing of St. Mary,” traditionally held during the fifth week of the Lenten period. Although according to the Typikon this service belongs to Thursday, it is commonly celebrated on Wednesday evening.
The defining feature of this Matins service is the full reading of the *Great Penitential Canon* of St. Andrew of Crete and the *Life of St. Mary of Egypt*. The Life is divided into two parts: the first is read after the *kathisma*, the second after the 3rd Ode of the Canon.
St. Mary of Egypt lived in the 6th century and is venerated for her remarkable journey of spiritual transformation. She spent the first 17 years of her youth in a life of immorality in Alexandria. One day, she joined a group of pilgrims traveling to Jerusalem for the Feast of the Exaltation of the Cross. As she attempted to enter the Church of the Holy Sepulchre, an invisible force prevented her. Realizing the depth of her sin, Mary prayed to the Mother of God in deep repentance and was then allowed to venerate the Cross. After this experience, she withdrew to the Jordanian desert, where she lived in complete solitude for 47 years in prayer and fasting, attaining great holiness.
The reading of the *Great Canon* of St. Andrew of Crete is the central element of this service. This practice is believed to have originated in the 9th century, linked to an earthquake that struck Constantinople on March 17, 790. During this disaster, the nuns of the Monastery of St. Patapius gathered in the city square and began chanting the Canon in repentance.
Eventually, the Great Canon became associated with remembrance of the earthquake, and by the second half of the 9th century, it was assigned to the Thursday of the fifth week of Lent.
Starting in the 11th century, the service for this day was supplemented with the *Life* and *troparia* in honor of St. Mary of Egypt. In her life, the saint embodied the ideal of true and profound repentance outlined by St. Andrew in his Canon.
Due to the length of the service and the fact that the Canon is listened to while standing, it came to be known as a *“standing”* service; and because of the reading of St. Mary’s Life, it became popularly known as the *“Standing of St. Mary.”* This term does not appear in official liturgical books, but is widely used colloquially and has even entered liturgical literature in the 21st century due to its popularity.
For believers, the *Standing of St. Mary* is a significant spiritual event that helps them reflect more deeply on the meaning of repentance and prepare for the celebration of Pascha.
Earlier, the UOJ reported that the Kyiv City Council addressed whether the curfew would be shortened for Pascha.