17 January 2022 15:06
The cleric of the OCU said which churches are “correct” and which are “incorrect” and also urged the representatives of the OCU “not to fall into Moscow obscurantism”.
The representative of the OCU "priest" Alexander Dediukhin on his Facebook page spoke about the online "consecration" of water on the feast of the Theophany.
The “priest” of the OCU noted that “everyone on Facebook knows how to drive the MP out of Ukraine, and then a feast comes and they say: ‘And our nearest church is Moscow, we’ll have to go to it to bless some water.”
He urged his subscribers not "not to take part in Moscow-pagan diving into the hole" and "go to sanctify the water in the temples of the OCU". According to him, OCU temples are "correct", and, accordingly, "ROC FSB" are “wrong”.
Dediukhin also wrote that “for those who can no longer get to an Orthodox church”, he will “conduct an online consecration at 11 o’clock” on his page.
“Spend the feast right! Do not fall into Moscow obscurantism!” concluded the “priest” of the OCU.
As reported, the OCU published a book about “online communion”, and a representative of this organization, Igor Savva, said that the Holy Gifts are “ordinary human food: bread and wine” and blessed the parishioners “to take communion online”.