According to Hegumen Dositheos, Orthodoxy is divided today.
Hegumen Dositheos, abbot of the Holy Protection Monastery under the Metropolis of Sidirokastro of the Church of Greece, commented in an interview with the UOJ on the current situation in global Orthodoxy caused by the emergence of the OCU.
Speaking about the Jesus Prayer, "which can be said everywhere and always," the abbot mentioned that “a person is not saved by this prayer alone.” In his words, “First and foremost, one must be Orthodox.”
“And I am glad that you are with Metropolitan Onuphry, and not with Epifaniy, who is a heretic, a papist, a uniate – I don’t even know what else – but certainly not Orthodox. He has caused great harm to our Orthodox faith by dividing Orthodoxy. We now have a schism, a great schism. And woe to those who caused this schism. Woe to them,” the abbot said, and wished them repentance.
“May God grant them repentance – both them and us – that we may repent and return to the true faith,” he underscored.
Earlier, the UOJ reported that a Greek theologian had appealed to the Primates of the Churches over sacrilege in the Lavra.