Believers in Verkhni Stanivtsi warn of possible church seizure
The Ukrainian Orthodox Church community in the village of Verkhni Stanivtsi, Bukovyna, which previously endured an attempted seizure of their church, is warning of a new potential assault. This was reported by Pershyi Kozatskyi.
According to the report, police checkpoints have been set up at the entrances to the village, and within the locality there are already around 30 law enforcement vehicles and over a hundred officers in bulletproof vests. Special equipment is being used to jam mobile phone signals.
The community views these actions as preparation for a possible new seizure attempt. Believers are asking for prayers.
Earlier, the UOJ reported that a group of thugs had failed to seize the UOC church in Verkhni Stanivtsi. They left behind a ransacked church and tools used to break in. The next day, the UOC community in Verkhni Stanivtsi appealed to the United Nations for protection.