Estonian Church offers condolences to UOC over deaths in Sumy
Aftermath of the missile strike on Sumy. Photo: Reuters Aftermath of the missile strike on Sumy. Photo: Reuters
Bishop Daniil sent words of support to Metropolitan Evlogy of Sumy and his flock.
The Estonian Orthodox Christian Church has expressed deep condolences to the people of Ukraine in connection with the tragic events that took place on Palm Sunday, according to the Church’s press service.
“On Sunday, after the festive service, we were saddened to learn that as a result of a missile strike by Russian forces on the city of Sumy, 34 people were killed and more than 100 were injured. We mourn together with the families of the deceased and pray for the repose of the souls of the innocent victims. Many of our active parishioners expressed horror and condolences to the people of Ukraine on social media,” the statement reads.
Additionally, Bishop Daniil of Tartu sent words of support to Metropolitan Evlogy of Sumy and his faithful, offering sincere condolences in connection with the deaths of civilians on such a holy day.
Earlier, the UOJ reported that Estonia had passed a law to sever the Church’s canonical ties with the Russian Orthodox Church.