UOJ opens branches in the Czech Republic and Slovakia
The UOJ opened branches in the Czech Republic and Slovakia. Photo: UOJ The UOJ opened branches in the Czech Republic and Slovakia. Photo: UOJ
The European organization "Union of Orthodox Journalists" has opened branches in the Czech Republic and Slovakia.
On April 16, 2025, the European organization "Union of Orthodox Journalists" opened branches in the Czech Republic and Slovakia. The website of the UOJ in these countries also began operations.
The correspondents of the UOJ in these countries will cover the life of Orthodox Czechs, Slovaks, as well as Ukrainians, of whom there are about half a million in the Czech Republic and Slovakia since the beginning of the war. Analytical materials, articles, and interviews will promptly and objectively report on all important events of the local Orthodox community.
The opening of branches in the Czech Republic and Slovakia, following those in Germany, Greece, Albania, Serbia, the USA, and Mount Athos, is part of our strategy to support canonical Orthodoxy on an international scale and to unite Orthodox believers from different countries. The Union of Orthodox Journalists is a unique media project aimed at uniting Orthodox believers around the world and protecting traditional Christian values.
On November 21, 2024, the UOJ registered a new legal entity in Europe and also opened branches in Greece and Germany, in Albania and Serbia, the USA, Bulgaria, and Mount Athos. Opening branches in other countries is next in line.