His Beatitude: In Eucharist, God reveals His sacrificial love for humanity
Metropolitan Onuphry urged the faithful to partake of the Holy Mysteries with reverence and repentance to receive blessings for both earthly and eternal life.
In his sermon on Maundy Thursday, during the service at the St. Agapit Church of the Kyiv-Pechersk Lavra, His Beatitude Metropolitan Onuphry spoke about the profound significance of the Sacrament of Eucharist, the press service of the UOC reports.
His Beatitude noted that the Eucharist is not only a remembrance of the Last Supper but also the main testimony of Divine love. He reminded of the Savior's words: “Unless you eat the flesh of the Son of Man and drink His blood, you have no life in you.”
These words, said His Beatitude, remind us that through Holy Communion we receive the “pledge of eternal life and deification”.
“The Lord gave us His Divine Body in the form of bread, and His Blood in the form of wine, to make us partakers of the Divine nature,” said His Beatitude. He explained that by receiving the Body and Blood of the Lord, we unite with Him, become part of His Church, and gain strength for spiritual growth.
Metropolitan Onuphry urged the faithful to approach the Sacrament of Eucharist with reverence and repentance, to feel the depth of Divine love and receive blessings for earthly and eternal life.