Ukrainian police to conduct random bag checks near churches on Pascha
During the celebration of the Bright Resurrection of Christ, the National Police of Ukraine will enhance security measures by conducting random checks of citizens’ belongings. This was reported by National Police spokesperson Yulia Hirdvilis in a comment to Interfax-Ukraine.
Police officers will be stationed near churches, as well as on streets and highways.
“During Pascha, the National Police, as in previous years, will increase security measures. Police patrols will be positioned close to the locations where services are held. Officers may conduct random surface checks of citizens’ belongings,” she told the agency.
Hirdvilis also noted that under martial law, certain restrictions may be in place. In particular, the schedule of church services has been adapted to comply with curfew regulations.
Additionally, the State Emergency Service (SES) announced that 6,000 personnel will be on active duty. If necessary, this number may be doubled.
As previously reported by the UOJ, the Kyiv authorities have called on religious leaders to hold Paschal services online.