Russia declares Easter truce
Russian President Vladimir Putin has declared an Easter truce, Realnoe Vremya reports. The Russian military will suspend all combat operations from 6:00 PM on April 19 until midnight on April 21.
“Guided by humanitarian considerations, from 6:00 PM today until midnight from Sunday to Monday, the Russian side is declaring an Easter truce. I order all combat operations to cease during this period. We proceed from the assumption that the Ukrainian side will follow our example,” Putin stated, adding that Russian forces “must remain ready to repel any violations of the truce or provocations.”
As previously reported by the UOJ, a UOC church in Pokrovsk was completely destroyed as a result of shelling.