“Kvartal 95” mocks traditional Easter bread
Zelensky’s friend applied sugar glaze and sprinkles – typically used for decorating Easter paska – to his head.
Yevhen Koshovy, a comedian from “Kvartal 95” and longtime friend of current President Volodymyr Zelensky, shared an unusual Easter greeting on social media.
He covered his bald head with white sugar glaze and colorful sprinkles – the kind traditionally used to decorate paska (also known as kulich), the iconic Easter bread.
In a video published by the actor, he wished viewers “a tasty paska” and then ran a comb over his glazed head.
Paska (kulich) is a traditional Easter bread that symbolizes the Resurrection of Christ.
Paska is considered a domestic counterpart to artos – a sacred bread consecrated in churches on Easter. Artos remains in the church throughout Bright Week (the week following Easter) placed before the open Royal Doors. On Bright Saturday, it is broken and distributed to the faithful.
Artos symbolizes the presence of Christ among the people. The tradition of artos dates back to the apostolic age, when Christ’s disciples would leave a place and a portion of bread at the table in remembrance of His promise to be with them always. The bread is considered sacred because it symbolizes Christ Himself, who called Himself “the Bread of Life” (John 6:35).
Homemade paska continues this ecclesiastical tradition of artos in the domestic sphere.
Earlier, the UOJ reported that “Kvartal 95” had released a blasphemous video about the Church. The Ukrainian Orthodox Church filed a lawsuit against the comedians, but they refused to apologize.