Administrative Orthodox centre opened in ROC Exarchate in Africa
The Migori Deanery of Kenya has its own Orthodox Office, which will coordinate the clergy and focus on humanitarian activities.
On February 3, 2022, the Orthodox Administrative Centre was opened in the Patriarchal Exarchate of the Russian Orthodox Church in Africa, reports Metropolitan Leonid on his Telegram channel.
The Orthodox Office was opened in the city of Migori, in the Migori Deanery of Kenya, which is part of the Exarchate.
According to the Patriarchal Exarch, “in addition to coordinating the clergy and laity, the centre will also carry a humanitarian burden”, and a local Orthodox philanthropist provided assistance in its appearance.
As earlier reported, meetings of the clergy were held in the African Exarchate of the Russian Orthodox Church.