It becomes known when and where the Pentarchy "Council" will be held
Primates of the five Local Orthodox Churches may gather to condemn the Russian Orthodox Church for creating its Exarchate in Africa.
On February 10, 2022, Metropolitan Gregory of Cameroon of the Orthodox Church of Alexandria told when and where, in his opinion, the “council” of Pentarchy would take place, according to the Greek edition Dogma.
According to him, the meeting of the five Local Churches or the so-called Pentarchy "council", which is supposed to  condemn the establishment of the Exarchate of the Russian Orthodox Church in Africa, will be held before Easter.
This "council" will include the Primates of the Churches of Constantinople, Antioch, Jerusalem, Greece and Cyprus.
At the moment, the venue of the "council" has yet to be determined. According to Metropolitan Gregory, the choice will be made between Phanar, Holy Mount Athos or Chambesy.
Earlier, the UOJ wrote that the hierarch of the Greek Orthodox Church proposed to deprive the Russian Church of autocephaly for five years