Dumenko urges to direct rage and hatred into works of mercy
According to Epifaniy Dumenko, one should direct the energy of hatred into works of mercy, relying on God's will.
The head of the OCU Sergei (Epifaniy) Dumenko in an interview with the lb.ua website urged to channel the energy of hatred and anger in the right direction.
He said that in fact raging hatred towards the enemy is a natural phenomenon, but it should not be accumulated, "because it can destroy us internally, destroy us spiritually."
"We must channel this rage and hatred into good things that will help us win," Dumenko believes. “Direct it into good and useful deeds, relying on God's will, because if we do not keep this hatred inside but rather try to do good and useful deeds, works of mercy, we will feel relief, we will feel further support of God.