The Pope says he must meet with Putin before going to Kyiv
The head of the RCC is ready to go to Moscow to talk with the RF President, but the Kremlin does not confirm readiness for a meeting, according to the pontiff.
In an interview with the Italian newspaper Corriere Della Sera, Pope Francis said that before visiting Ukraine, he first wants to meet with Vladimir Putin.
“I sent (to Ukraine – Ed.) Cardinals Michael Czerny and Cardinal Konrad Krajewski, who went there for the fourth time,” said the head of the Roman Catholic Church. However, I feel like I don't have to go. First I have to go to Moscow, I have to meet with Putin.”
According to the pontiff, on the twentieth day of the war, which he compared to the civil conflict in Rwanda in the 90s, he asked the Kremlin for a meeting, but hasn't received an answer so far.