Sanctions against the Primate of the Russian Orthodox Church were not accepted, as Hungary opted out of them.
The name of Patriarch Kirill was dropped from the EU list of sanctioned individuals to be included in the next package of sanctions, Bloomberg reports.
According to the agency, the idea of imposing sanctions against the head of the Russian Orthodox Church was not backed by Hungary, which incredibly angered its "counterparts" in the European Union.
Recall that the head of the Hungarian government, Viktor Orban, demanded that the Primate of the Russian Orthodox Church be removed from the EU sanctions list, which angered many EU ambassadors.
Earlier, the UOJ reported that the Verkhovna Rada of Ukraine appealed to the National Security and Defense Council to impose sanctions against Patriarch Kirill and several other hierarchs and priests of the Russian Orthodox Church.