Supporters of OCU attempt to seize UOC temple in Kolodne
The “believers” dragged the parishioners away from the church and threw them to the ground. They also beat the men who tried to defend their shrine.
In Kolodne village, Zbarazh district, Ternopil region, "priests" and supporters of the OCU tried to seize the church of the UOC of St. Nicholas the Wonderworker.
The video was posted on her Facebook page by lawyer and human rights activist Victoria Kokhanovskaya. The video features the OCU “believers” dragging the parishioners away from the temple and throwing them to the ground, as well as beating the men who are trying to defend their shrine.
As believers of the UOC told the UOJ, the temple in Kolodne was defended, but the chairman of the UTC set the task of transferring all the temples of the UOC of the Zbarazh region to the OCU. Of the 12 temples, only two have not yet been forcefully seized.
As previously reported by the UOJ, in Khmelnytsky, believers of the UOC held a prayer service in front of the building of the regional council.