Cherkasy Cathedral seized, what's next?
On 17 October 2024, supporters of the OCU seized the Cathedral in Cherkasy. How can events unfold, and what could this mean for the Church?
A complete chronology of the seizure of St. Michael’s Cathedral is presented here: "Faith against violence: Chronicle of the UOC cathedral seizure in Cherkasy". It is worth paying attention to several key points that will determine the future developments in Cherkasy and Ukraine as a whole.
Government favoritism
The takeover took place with full approval from the authorities, and most likely at their direct instruction. The Telegram channel "Resident", citing an anonymous source in the Office of the President, reported that orders were given to seize cathedrals in UOC eparches. Local authorities had long expressed anti-church rhetoric. Many regional and city councils had passed decisions at their sessions to ban the UOC's activities in their territories or had appealed to the Verkhovna Rada to enforce such a ban nationwide.
The mayor of Cherkasy, Anatoliy Bondarenko, openly expressed his intentions to transfer St. Michael’s Cathedral to the OCU and, a few days before, published an actual announcement of the seizure on Instagram. Moreover, between the first (unsuccessful) and second (successful) attempts to seize the cathedral, the mayor made a public appeal, de facto calling on OCU supporters to come and back the activists’ actions to take over the temple.
Several months ago, the UOJ suggested that failures on the front would push the authorities to intensify persecution of the UOC to distract public attention from their own erroneous decisions and redirect popular anger toward someone else. The Church is an ideal target for such manipulations: peaceful, defenceless, and willing to endure and forgive everything. Christ made the Church this way, and it must remain so, no matter what. Otherwise, it would cease to be the Church.
As early as 64 AD, the Roman Emperor Nero, needing to deflect blame from himself for the burning of Rome, pointed to Christians as the arsonists and staged a public, bloody reprisal against them to satisfy the wrath of the crowd. The same is happening today. In recent days, to the difficult situation on the front, a diplomatic failure of the so-called "Zelensky’s Victory Plan" has been added. Leading Western countries effectively denied the President of Ukraine key conditions of the plan: NATO membership and permission to strike deep into Russia. All these negative news stories for the authorities need to be compensated for and done so loudly. That’s why the targets were not simple parish churches, but cathedrals. Soon after the seizure of St. Michael’s Cathedral in Cherkasy, there was an attempt to seize the cathedral in Kremenchuk.
Inaction of law enforcement
In a constitutional state, which Ukraine is according to its Constitution, the law enforcement system should not be guided by political motives. Its role is to ensure strict adherence to the law and hold offenders accountable. In this case, there was a large-scale, blatant and completely unmasked violation of the law. This included physical violence, the use of firearms (or something resembling them), illegal entry into a building, robbery, threats, incitement of religious hatred, and much more. Yet law enforcers calmly observed these crimes and, not only did they do nothing, but according to eyewitnesses, they even facilitated these actions in certain ways. The seizure of St. Michael’s Cathedral is a violation of multiple Ukrainian laws and an infringement on basic rights and freedoms. However, there was almost no response from law enforcement.
Metropolitan Theodosiy of Cherkasy stated that the community of St. Michael’s Cathedral will defend their rights in court. This is the right course of action, but based on the experience of court proceedings related to the UOC, it is difficult to expect a fair trial. Just consider the persecution of UOJ journalists, who have been imprisoned for over six months merely for reporting the news. Time and again, courts have granted the absurd and immoral requests of prosecutors and investigators. This proves that Ukraine does not have an independent judiciary, as is also enshrined in the Constitution, and there is no opportunity for Ukrainian citizens to exercise their right to an independent, public and fair trial.
This indicates that while the authorities verbally commit to the path of European integration, in practice they are doing everything possible to prevent this integration from happening, distancing Ukraine further and further from European human rights standards and democratic principles of state and society. There are many statements from those in power claiming that Ukraine is not Russia – that we have democracy, while they have authoritarianism; that we have human rights, while they have the dominance of security forces. But in reality, the policy of the Ukrainian authorities is becoming increasingly similar to that of our adversary. We are adopting their authoritarian methods of governance, prioritizing political expediency over law and human rights, and shaping the state and society according to the same templates as the Russian Federation. In the end, this could lead to Ukraine’s defeat, because a democratic, legal state can defeat a large authoritarian country, but a small authoritarian state can never defeat a large authoritarian state.
Cruelty of attackers
Judging by footage recoreded by eyewitnesses during the seizure, the attackers were given full carte blanche for any violence. They fired shots, sprayed tear gas on the faithful and brutally beat them, showing no concern for whom they struck. It’s important to note how harshly and skillfully they beat people – these are individuals who clearly know how to fight and do it often. The conclusion is obvious: these were militants, specially brought in and likely paid to do the dirty work.
This style strongly resembles the "titushky" from Yanukovych’s era. If the authorities want to do something outside the law, they turn to people like this. However, by doing so, they undermine the very foundation of the state, one of which is the government's monopoly on legitimate violence. When the authorities allow such violence to be carried out by non-state actors operating outside the law, they destroy the state. If this is not stopped, Ukraine could descend into lawlessness, where power belongs to whoever can attract more "titushky" than their opponent.
The only way to resist such methods is through prayer and a willingness to sacrifice. The option of deploying strong young men from the faithful to confront these militants carries the risk of turning a situation where the Church defends its rights legally into a conflict between two groups equally breaking the law. Perhaps, this is exactly what the ideologists behind these church seizures want. Hiring legal security firms to protect UOC churches may be useful, but it’s clear that against such large-scale and well-organized operations like the seizure of the Cherkasy cathedral, this won’t help.
Steadfastness of believers
Another, and perhaps the most important, aspect of this event is that the St. Michael’s Cathedral community did not split into supporters and opponents of joining the OCU; nearly the entire community remained faithful to the Holy Church. The claims by Mayor A. Bondarenko and others that the community voted to transfer to the OCU are lies with no basis in reality. Everyone saw that the cathedral was seized not by believers or community members, but by strong men in balaclavas under the direction of OCU "priest" Nazariy Zasansky. Will they pray in this cathedral after the seizure? Will they maintain and repair it with their own funds? It's laughable, isn’t it? Not to mention where the $60,000 and 80,000 hryvnias, which parishioners raised for restoration and a bell, will go – funds that were stolen during the seizure. Certainly not for their intended purpose.
If the community of St. Michael’s Cathedral, or at least part of it, had agreed to transfer to the OCU, they would have peacefully continued praying in the cathedral, with no one expelling them, threatening them or beating them. For Metropolitan Theodosiy, a move to the OCU would mean the closing of all criminal cases and a quiet life. For the priests, it would mean retaining their places of service and their corresponding incomes. But they chose suffering and faithfulness to God over peace and prosperity. The Apostle Paul wrote about this when he said that the prophet Moses "chose to be mistreated along with the people of God rather than to enjoy the fleeting pleasures of sin. He regarded disgrace for the sake of Christ as of greater value than the treasures of Egypt, because he was looking ahead to his reward." (Hebrews 11:25-26). It is in this "looking ahead to the reward" that the faithful must draw their strength. Today we are persecuted, humiliated and slandered; our churches are taken, and we are accused of lacking patriotism. But was not all this done to Christ by His own people? Did the apostles of Christ not endure all this? Have not the martyrs and all true followers of our Lord Jesus Christ experienced the same?
"Then Jesus said to His disciples, ‘If anyone desires to come after Me, let him deny himself, and take up his cross, and follow Me. For whoever desires to save his life will lose it, but whoever loses his life for My sake will find it. For what profit is it to a man if he gains the whole world, and loses his own soul? Or what will a man give in exchange for his soul? For the Son of Man will come in the glory of His Father with His angels, and then He will reward each according to his works.’" (Matthew 16:24-27).
There were very few parishes in the UOC where the majority wanted to join the OCU, and they moved to the OCU quietly and peacefully. Most did so without their priests, as the clergy showed great steadfastness in their faith. There were a few more communities where opinions were divided, and these transferred to the OCU amid conflict and resistance. The faithful who remained with the Church formed their own community. Then there were more cases where one or two "Judas" stirred up trouble, agitating the faithful, involving the public misled by propaganda and bringing in activists to seize the church. In some cases, they succeeded. But as of today, it's safe to say that all those who wanted to join the OCU have already done so. The Church is purified during times of persecution, and this cleansing is largely complete. Long before the creation of the OCU, there was a saying that roughly one in twelve Christians is a "Judas". In this current phase of persecution, the percentage of "Judases" in the UOC has proven to be much smaller. Despite criminal cases, threats, imprisonments, attacks by militants, and much more, not a single bishop (except for Drabinko and Shostatsky, who left the UOC at the very beginning) has wanted to join the OCU project. There have been no mass transfers of communities or, especially, of the clergy.
Therefore, it’s reasonable to assume that going forward, if current trends continue, no one will join the OCU. This doesn’t mean there won’t be more church seizures – those will certainly continue. The UOC will likely lose more cathedrals and churches, but “The God who made the world and everything in it, being Lord of heaven and earth, does not live in temples made by man” (Acts 17:24).
God lives in human hearts, and only a person can drive Him out. If someone harbours malice, hatred or resentment in their heart, God will not dwell there. We won't even talk about the militants and church raiders, but if the faithful, those who defend their churches and shrines, allow themselves to feel ungodly emotions or thoughts, they will indeed suffer a spiritual defeat. "And because lawlessness will be increased, the love of many will grow cold..." (Matt. 24:12). This is what we must fear and prevent. If we have love, no matter what happens, we are with God, we are in the Church, and the gates of hell will not prevail against us.
Metropolitan Theodosiy called the cathedral’s community to gather in homes for services. This is what will happen, and in God's eyes, it will still be the same community, the same Church as when services were held in the cathedral.
Even if things are much simpler and poorer on the outside, the prayers will be even more fervent, the cry to God even more piercing, and the faith even more firm. Today, the St. Michael's Cathedral community is facing hardship, just as Christians who lost their churches faced hardship yesterday, and as those who lose theirs tomorrow will also face. But they can be comforted with these words: "They took your cathedral—build a cathedral in your heart! Cleanse it of sin, of vain thoughts, of feelings unworthy of God! Invite the Spirit of God there: 'Come and dwell in us...' And you will see that what happened on 17 October and before to other churches, and what may happen in the future, was not a loss but a gain for you."