უსაფრთხოების საბჭომ რმე-ს რამდენიმე იერარქისა და მღვდლის წინააღმდეგ სანქციები დააწესა
რმე-ის მიმართ სანქციების ახალ სიაში შედიან ვოლოკოლამის მიტროპოლიტი ანტონი და ვენგრიისა და ბუდაპეშტის მიტროპოლიტი ილარიონი. ფოტო: пресс-служба ОВЦС РПЦ
უკრაინის პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ აღასრულა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის 21 წარმომადგენლის წინააღმდეგ სანქციების დაწესების შესახებ. დოკუმენტის ტექსტი გამოქვეყნებულია სახელმწიფოს მეთაურის ვებგვერდზე.
სიაში შედის ვლადიმერ ლეგოიდა, მოსკოვის საპატრიარქოს საზოგადოებასთან და მედიასთან საეკლესიო ურთიერთობის სინოდალური განყოფილების ხელმძღვანელი, საზოგადოება და მასმედია ვახტანგ ყიფშიძე.
სანქციები ასევე დაწესდა პატრიარქ კირილის ძმისშვილის, დეკანოზი მიხაილ გუნდიაევის, დეკანოზი ანდრეი ტკაჩევის, დეკანოზი არტემი ვლადიმიროვის, მოსკოვის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის პროფესორის ალექსეი ოსიპოვისა და რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის კიდევ ხუთი იერარქის წინააღმდეგ.
კერძოდ, სანქციები გულისხმობს აქტივების ბლოკირებას, ფასიანი ქაღალდებით ტრანზაქციების აკრძალვას, უკრაინის გავლით რესურსების ტრანსპორტირებისა და ტრანზიტის აკრძალვას და სხვა შეზღუდვებს. ეს ზომები ექვს ადამიანზე 30 წლის განმავლობაშია შემოღებული, დანარჩენისთვის კი - ხუთი წლის განმავლობაში.
მანამდე მჟკ-მ განაცხადა, რომ ზელენსკიმ სანქციები დააწესა საქმეთამმართველისა და უმე-ის კიდევ ექვსი წარმომადგენლის წინააღმდეგ.