მისმა უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ სამწყსო დალოცა დიდი მარხვის დაწყების წინ, რომელიც წელს 3 მარტს დაიწყება. უნეტარესის მიმართვა დიდი მარხვის დაწყების წინა დღეს ეპარქიის ეპისკოპოსებს გაეგზავნა და 2 მარტს უმე-ის ყველა ეკლესიასა და მონასტერში წაიკითხავენ.
მისმა უნეტარესმა ლოცვაში აღნიშნა, რომ უკვე მეოთხე წელია, რაც ომის პირობებში ჩვენი სულის მარხვის გარდაქმნის გზას ვადგავართ და იმედი გამოთქვა, რომ მომავალი დიდმარხვა წყალობისა და მადლის ჟამი გახდება. მან მოუწოდა დამწუხრებულთა და ყველა გაჭირვებულთა ნუგეშინისკენ. და მაშინ ბოროტება, მისი სიტყვისამებრ, რომელმაც ჩვენი სამშობლო სიბნელის ღრუბლებში მოაქცია, აუცილებლად განიფანტება გამარჯვებული ღვთაებრივი სამართლიანობის მზით.
მჟკ ავრცელებს შეტყობინების სრულ ტექსტს, რომელიც გამოქვეყნებულია საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტის ვებგვერდზე.
„ქრისტეს სიყვარულით გაერთიანებულო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის საყვარელო შვილებო!
ღვთის კურთხევით მივუახლოვდით წმიდა და დიდი მარხვის დასაწყისს.
დიდი მარხვა არის განსაკუთრებული ორმოცდღიანი პერიოდი მთელი ეკლესიისა და ყოველი მორწმუნის ცხოვრებაში, რომელიც გვამზადებს ღირსეული შეხვედრისთვის დღესასწაულებისა და ტრიუმფის - ქრისტეს ნათელი აღდგომისათვის. ჩვენ შევდივართ სულიერი ღვაწლისა და მხურვალე ლოცვების ტერიტორიაზე, რათა, წმიდა მოციქულ პავლეს სიტყვებით, გადავდოთ ძველი ადამიანის ცხოვრების წესი და ჩავიმოსოთ ახალი, ღვთის მიხედვით შექმნილი, სიმართლითა და ჭეშმარიტების სიწმინდით (ეფეს. 4:22, 24).
უახლოეს დღეებში ჩვენ უნდა გავხდეთ უკეთესი ადამიანები ცოდვის სიბინძურისგან განწმენდით. ამიტომაც ქრისტეს ეკლესია განსაკუთრებულად შთაგვაგონებს და გვაძლიერებს მონანიების გზაზე დიდმარხვის მსახურების სიდიადითა და მშვენიერებით. დიდი მარხვა ყველაზე ხელსაყრელი დროა ქრისტეს სხეულისა და სისხლის ზიარების მხსნელ საიდუმლოში მონაწილეობის მისაღებად. მხოლოდ ქრისტეს შეუძლია ჩვენი განწმენდა ცოდვების ტვირთისაგან. ის არის წმიდა სახარების სწავლებით სიცოცხლის შთაგონების წყარო და გაუგებარი რწმენისა და გულწრფელი სიყვარულის მოპოვებისთვის ძალის მომცემი.
უკვე მეოთხე წელია, რაც ომის პირობებში ჩვენი სულის მარხვის გარდაქმნის გზას ვადგავართ. ვეცადოთ, რომ ეს მარხვა ყველა ჩვენგანისთვის წყალობისა და მადლის ჟამი გახდეს, ძვირფასო ძმებო და დებო: მოვწმინდოთ ცრემლი მომტირალს, ვანუგეშოთ დათრგუნული და სიყვარულით აღვავსოთ ყველა გაჭირვებული. მაშინ ბოროტება, რომელმაც ჩვენი სამშობლო სიბნელის ღრუბლებში მოიცვა, აუცილებლად გაიფანტება გამარჯვებული ღვთაებრივი სამართლიანობის მზით.
ჩვენმა უფალმა და მაცხოვარმა იესო ქრისტემ, კაცობრიობის ხსნის ფუძემდებელმა, ყველას მოგვცეს კეთილი საქმეებისკენ სწრაფვა, მარხვის გზის დასრულების ძალა, განუყოფელი სარწმუნოების შენარჩუნება... გავხდეთ ცოდვის დამპყრობლები და მივაღწიოთ წმიდა აღდგომის თაყვანისცემას განსჯის გარეშე.
წმიდა და დიდი მარხვის პერიოდში კურთხეულია ყოველდღიურად წმინდა წერილის ერთი თავის წაკითხვა და შვიდი მეტანია ლოცვით ,,მამაო ჩვენო’’ მშვიდობისთვის უკრაინაში. უფრო ყოვლისმომცველი სულიერი გაგებისთვის, გაკურთხებთ, რომ წაიკითხოთ იოანეს სახარება, წმიდა მოციქულის იოანე ღვთისმეტყველის სამი ზოგადი ეპისტოლე და წმიდა იოანე ღვთისმეტყველის აპოკალიფსი (გამოცხადება) დიდმარხვაში“.