„ველური შუა საუკუნეები“: პარლამენტის წევრი აკრიტიკებს ბუკოვინაში ეკლესიების ჩამორთმევას
მაზურაშუმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ გარდამავალ შეხვედრებზე ნამდვილმა მრევლმა უნდა მისცეს ხმა და არა „დესანტებმა“ და მძარცველებმა.
სახალხო დეპუტატმა გიორგი მაზურაშუმ თავის Facebook გვერდზე გააკრიტიკა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის (მეუ) მიერ ეკლესიების ხელში ჩაგდების მიზნით განხორციელებული ქმედებები და მათ „ველური შუა საუკუნეები“ უწოდა. მან ასევე გააზიარა ჯგუფის «Вірні Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ» პუბლიკაცია ბიკოვინაში მიძინების ეკლესიის „მემარჯვენე სექტორის“ მიერ ჩამორთმევაზე.
მაზურაშუს თქმით, ის მშვიდად არის განწყობილი „ზოგიერთი მართლმადიდებლური თემის“ მიერ მეუ-ში გადასვლის გადაწყვეტილების მიმართ. ამავდროულად, პარლამენტის წევრი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ ასეთი გადაწყვეტილება მხოლოდ მრევლმა უნდა მიიღოს და არა „მეზობელი სოფლების, თემების ან რეგიონების „დესანტებმა“, არც ამ დასახლების მაცხოვრებლებმა, რომლებიც ეკლესიაში მხოლოდ აღდგომას დადიან ან საერთოდ არ დადიან“.
პარლამენტის წევრი მიიჩნევს, რომ ხმის მიცემის უფლება უნდა მიენიჭოთ „მათ, ვინც რეგულარულად ესწრება მსახურებას, ყველა ან თითქმის ყველა წირვას და მისი რეალური მრევლია, მორალური უფლებით, გადაწყვიტონ ასეთი საკითხები“.
„და როდესაც ხედავთ კადრებს, სადაც რამდენიმე ახალგაზრდა მამაკაცი, „ბიზნესმენის“ გამომეტყველებითა და სტილით, რეალურად მონაწილეობს ძარცვაში, მაშინ ჩნდება კითხვა - დავბრუნდით უკვე შუა საუკუნეების „ველურ დროში“ ან მონათმფლობელობის ხანაში, თუ დემოკრატიული ქვეყანა ვართ, რომელიც დემოკრატიულ ევროკავშირში გაწევრიანებას აპირებს?“ - კითხულობს სახალხო დეპუტატი.
მან მოუწოდა ხალხს, დაფიქრდნენ, „რა ემოციებს განიცდიან ამ ეკლესიების ნამდვილი მრევლი მშობლიური სახელმწიფოს მიმართ ეკლესიების ასეთი „შეუზღუდავი“ ჩამორთმევის შემდეგ?“
„ესენიც უკრაინის მოქალაქეები არიან. და ფაქტი არ არის, რომ ისინი ნაკლებად პატრიოტები არიან, ვიდრე ისინი, ვინც გადაწყვეტს, რომ ეკლესიების ხელში ჩაგდება შესაძლებელია. ასეთი სასტიკი ქმედებები სწორედ მტრების სიხარულისა და სარგებლისთვისაა, რომლებიც რეალურად სარგებლობენ ჩვენი განხეთქილებით „არასწორი ენის“, „არასწორი ეკლესიის“, „არასწორი პარტიის“ და ა.შ. გამო“, - ხაზგასმით აღნიშნა მაზურასუმ.
მანამდე, უკრაინის ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, რომ „მემარჯვენე სექტორი“ ამაყობდა დუბოვციში უკრაინის ეკლესიის ჩამორთმევის მტკიცე მხარდაჭერით.