სერბი მღვდელი გმობს კიევ-პეჩერის ლავრაში წმინდანთა ნეშტების „კვლევას“
მღვდელმა სინიშა ბუვაცმა წმინდა ადგილების „ინვენტარიზაციის“ მცდელობას რელიგიური დანაშაული უწოდა და მოუწოდა საეკლესიო ტრადიციების პატივისცემისკენ, გაიხსენა იმ პირთა სამწუხარო ბედი, ვინც წმინდა ადგილები შეურაცხყო.
სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმა სინიშა ბუვაცმა მკაცრად დაგმო იმ კომისიის ქმედებები, რომელიც 28 მარტს კიევ-პეჩორის ლავრაში სიწმინდეების „ინვენტარიზაციისა და შემოწმების“ მიზნით ჩავიდა. ამის შესახებ მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის სერბულმა გამოცემამ განაცხადა.
„ამ ამბავით ნამდვილად შოკირებული ვიყავი. მყავს მეგობრები კიევიდან და მონტენეგროდან, რომლებიც იქ იყვნენ ბერების კიევ-პეჩორის ლავრიდან განდევნამდე“, - განაცხადა მამა სინისამ კიევ-პეჩორის ლავრიდან ბერების გაძევებამდე.
მღვდელი კატეგორიულად არ ეთანხმება იმ მტკიცებას, რომ მონასტერი და მისი სიწმინდეები სახელმწიფო საკუთრებაა. „რატომ უნდა განდევნონ ბერები და თავს დაესხნენ ეკლესიას? პოლიტიკურის გარდა სხვა მიზეზს ვერ ვხედავ. „პოლიტიკა ეკლესიისგან და ეკლესია პოლიტიკისგან უნდა გამოეყოს“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
მამა სინისას თქმით, რელიქვიების შეხება „სამეცნიერო კვლევის“ მიზნით რელიგიური დანაშაულია. „მიუღებელია, ძვირფასო ძმებო და დებო ქრისტე იესოში, ჩვენს უფალში, ღვთის საკურთხევლის შეურაცხყოფა. იმპერიები არსებობენ, მაგრამ ერთხელაც იშლებიან. „ყველაფერს აქვს თავის დრო, გარდა უფალი იესო ქრისტესი“, - თქვა მღვდელმა.
მან კიევ-პეჩორის ლავრაში არსებული ვითარება შეადარა სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა ადგილებზე თავდასხმებს, რომლებიც მონტენეგროში, სერპსკას რესპუბლიკაში, ასევე კოსოვოსა და მეტოხიაში მოხდა. მამა სინიშამ გაიხსენა ტრებინეში მომხდარი ინციდენტი, როდესაც კომუნისტურ ეპოქაში ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხატი ჩამოართვეს, რომელსაც სისხლიანი ცრემლები სდიოდა. „მათ შეისწავლეს და ვერაფერი აღმოაჩინეს, იქ უცნობი დნმ იყო, უცნობი ნივთიერება. არ არსებობს ქიმიური კოდი, რომელიც ამას ხსნის“, - თქვა მღვდელმა.
სერბი მღვდელი განსაკუთრებით შეწუხებულია კიევ-პეჩორის ლავრასთან დაკავშირებული ვითარებით, რომლის კატაკომბებშიც ერთხელ ღამე გაატარა. „მოჯადოებული ვიყავი, ისეთი შეგრძნება მქონდა, თითქოს ქრისტეს დროს ქრისტეს მოწაფეები მართალთა საფლავებთან იკრიბებოდნენ სალოცავად. როგორც სასულიერო პირს, ასეთ ქმედებებს ვერ გავამართლებ. მიუხედავად იმისა, რომ სერბეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წევრი ვარ, არ აქვს მნიშვნელობა რომელი ეკლესიის მღვდელი გამოდის - სერბული, ბერძენი თუ რუსი - ჩვენ ყველანი მართლმადიდებლები ვართ. „რელიქვიების შეურაცხყოფა ერთი დიდი ცოდვაა“, - ხაზგასმით აღნიშნა მამა სინიშამ.
მღვდლის თქმით, ადამიანები რელიგიურ კუთვნილებას კი არ უნდა შეხედონ, არამედ „უნდა უყვარდეთ საკუთარი თავი და პატივი სცენ სხვებს“. „ვინც საკუთარ თავს პატივს სცემს, არასდროს დაკარგავს თავის იდენტობას“, - აღნიშნა მან და გაიხსენა საკუთარი გამოცდილება სმე-ის საეკლესიო ქონების დაცვისას, როდესაც დახმარება სხვადასხვა სარწმუნოების ადამიანებისგან მოდიოდა.
საუბრის დასასრულს, მამა სინიშამ მორწმუნეებს მოუწოდა, წმინდანებისთვის ელოცათ და სიწმინდეები სალოცავებში დაებრუნებინათ. „მოდით, ვაპატიოთ ერთმანეთს, თუნდაც ვინმემ გვაწყენინოს... არ ღირს წმინდანების ნეშტებით, ნებისმიერი სახის წმინდა ნაწილებით თამაში და არავის დაუსრულებია კარგად, ვინც წმინდანებსა და წმინდა ნაწილებს შეურაცხყოფს“, - დაასკვნა მღვდელმა.