ელენსკიმ ეუთო უკრაინის მიერ რელიგიური თავისუფლების დაცვაში დაარწმუნა
სახეთნოპოლიტიკის უფროსმა განაცხადა, რომ უმე-ს აკრძალვის კანონი არ არღვევს რწმენის აღმსარებლობის თავისუფლებას.
2025 წლის 8 აპრილს სახეთნოპოლიტიკის ოფისში გაიმართა მისი უფროსის ვ. ელენსკის შეხვედრა ეუთოს დელეგაციასთან ნაციონალური უმცირესობების საქმეთა უმაღლესი კომისრის კრისტოფ კამპის ხელმძღვანელობით, - წერს სახეთნოპოლიტიკის პრეს-სამსახური.
შეხვედრის დროს კამპმა დასვა რწმენის აღმსარებლობის თავისუფლების უზრუნველყოფის საკითხი, კერძოდ, უკრაინის კანონის „რელიგიურ ორგანიზაციათა მოღვაწეობის სფეროში კონსტიტუციური წყობის დაცვის შესახებ“ (რომელსაც აგრეთვე უმე-ს აკრძალვის კანონსაც უწოდებენ) კონტექსტში.
პასუხად ელენსკიმ ეუთოს უმაღლესი კომისარი დაარწმუნა, „რომ ეს კანონი არანაირად არ ზღუდავს რელიგიურ თავისუფლებას, არამედ ის მხოლოდ უსაფრთხოების ხასიათის მატარებელია“.
„ლაპარაკია რელიგიური სტრუქტურების საორგანიზაციო კავშირების გაუქმებაზე იმ ცენტრებთან, რომლებიც რუსულ მართლმადიდებელ ეკლესიას ექვემდებარება, რაც წარმოადგენს ნაციონალური უსაფრთხოების საკითხს და არა რწმენაში და რელიგიურ პრაქტიკაში ჩარევას“, - განაცხადა ელენსკიმ.
დაკმაყოფილდა თუ არა კამპი ამგვარი განმარტებით, ტექსტში არ წერია.
შეგახსენებთ, მანამდე სახეთნოპოლიტიკის უფროსმა დაარწმუნა რუმინელი კოლეგა იმაში, რომ უკრაინაში რწმენის თავისუფლებაა.