უბკე-ის ხელმძღვანელმა მოუწოდა პოჩაევისა და სოფიას ლავრებისგან „ეროვნული სალოცავების“ შექმნისკენ
შევჩუკი იმედოვნებს, რომ მის სტრუქტურას ნებას მისცემს, მსახურობდეს კიევის პოჩაევის ლავრასა და წმინდა სოფიას ეკლესიაში.
უკრაინის სამოციქულო ეკლესიის ხელმძღვანელმა, სვიატოსლავ შევჩუკმა, წამოაყენა ინიციატივა, შემოიღონ „ეროვნული სალოცავების“ კონცეფცია, რომლებიც ლოცვისა და თაყვანისცემისთვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს უკრაინაში არსებული ყველა რელიგიური კონფესიის წარმომადგენლებისთვის.
შევჩუკმა ეს 4 აპრილს ლუცკში, ლესია უკრაინკას სახელობის ვოლინის ეროვნულ უნივერსიტეტში თავისი წიგნის „უკრაინა დგას! უკრაინა იბრძვის! უკრაინა ლოცულობს!“ პრეზენტაციაზე განაცხადა, იტყობინება ვოლინის რესურსი „კულტურა რაიონი“.
პოჩაევის ლავრის უნიატებისთვის გადაცემის შესაძლებლობის შესახებ კითხვაზე პასუხის გაცემისას შევჩუკმა განაცხადა, რომ უბკე არ აცხადებს პრეტენზიას ქონებაზე, მაგრამ სურს მიიღოს „ლოცვის შესაძლებლობა“.
„პოჩაევიდან ჩვენი ბერების განდევნა იმპერიული აქტი იყო, როდესაც მოსკოვს სურდა პოჩაევის „რუსული სამყაროს“ ავანპოსტად გადაქცევა.“ და სამწუხაროდ, ეს დღემდე ასე რჩება“, - თქვა შევჩუკმა.
მისი თქმით, ისეთ ადგილებს, როგორიცაა კიევის წმინდა სოფია და პოჩაევის ლავრა, „ეროვნული სალოცავების სტატუსი უნდა ჰქონდეთ“.
შეგახსენებთ, შევჩუკმა ადრე განაცხადა, რომ „პოჩაევის ლავრის დემოსკოვიზაციის შემდეგ, ხელისუფლებამ ჩვენ უნდა გაგვიხსენოს“.