რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ ხელისუფლებას „ჯვრის დაცემის“ კანონიერად აკრძალვისკენ მოუწოდა
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენელმა შესთავაზა ჯვრების გარეშე ეკლესიების გამოსახულების აკრძალვა.
2025 წლის 8 აპრილს, მოსკოვის საპატრიარქოს იურიდიული განყოფილების ხელმძღვანელმა, იღუმენია ქსენიამ (ჩერნეგა), სახელმწიფო სათათბიროში წარადგინა საკანონმდებლო ინიციატივა, რომელიც მიზნად ისახავს საზოგადოებრივ სივრცეში რელიგიური სიმბოლოების დაცვას. წინადადება ინტერფრაქციული სამუშაო ჯგუფის შეხვედრაზე გაკეთდა, წერს გამომცემლობა «СОВА».
იღუმენიას თქმით, აუცილებელია ცვლილებები შევიდეს ფედერალურ კანონებში „სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური გაერთიანებების შესახებ“ და „რეკლამის შესახებ“, მათში ისეთი ფორმულირებების დამატება, რომლებიც კრძალავს რელიგიური შენობებისა და რელიგიური სიმბოლოების მქონე ობიექტების გამოსახულების გამოყენებას მითითებული სიმბოლოების გარეშე.
„სასულიერო შენობების, ასევე რელიგიური სიმბოლოების შემცველი სხვა ობიექტების გამოსახულების გამოყენება აღნიშნული სიმბოლოების გარეშე, მედიაში, საქონლის გაყიდვის, სამუშაოს შესრულების ან მომსახურების გაწევისას, ასევე სახელმწიფო სიმბოლოებსა და ნიშნებზე, განცხადებებზე, ნიშნებზე და რეკლამაში დაუშვებელია“, - ასეთი ფორმულირებაა შემოთავაზებული კანონმდებლობაში მოსკოვის საპატრიარქოს წარმომადგენლის მიერ.
მან აღნიშნა, რომ ეს ინიციატივა მიზნად ისახავს ე.წ. „ჯვარედინი ვარდნის“ წინააღმდეგ ბრძოლას, რომელიც, მისი თქმით, შეიძლება შეინიშნოს „ბეჭდური გამოცემების გვერდებზე, ბანკნოტებზე, ეკლესიების ფოტოებზე, რეკლამაში“.
მჟკ-მა უკვე დაწერა, რომ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია აღშფოთებული იყო რუსეთის ფედერაციის კონსტიტუციის სახელმძღვანელოდან ჯვრების წაშლით.