უმე-ის ოვრუჩის ეპარქიის სასულიერო პირს სქიზმაში გადასვლის გამო მსახურება აუკრძალეს
ოვრუჩისა და კოროსტენის მიტროპოლიტმა ბესარიონმა გამოსცა ბრძანებულება, რომლითაც მღვდელ ვადიმ გვაზდს სამღვდელოებაში მსახურება აუკრძალა.
ოვრუჩისა და კოროსტენის მიტროპოლიტმა ბესარიონმა, 2025 წლის 9 აპრილის განკარგულებით, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ოვრუჩის ეპარქიის სასულიერო პირს მსახურება აუკრძალა. ამის შესახებ ეპარქიის პრესსამსახურმა განაცხადა.
ჟიტომირის ოლქის კოროსტენის რაიონის კალინოვკის მღვდელს ვადიმ გვოზდის მსახურება აეკრძალა „სხვა რელიგიურ იურისდიქციაში (მეუ) გადასვლისთვის, რომელიც არ არის აღიარებული იერუსალიმის საპატრიარქოს ან სხვა მართლმადიდებლური ეკლესიების მიერ“ და სამღვდელო ფიცის დარღვევისთვის.
მღვდელს ანტიმინების დაბრუნება უბრძანეს. მიტროპოლიტმა ბესარიონმა გააფრთხილა იგი აკრძალვის დროს აღსრულებულ ლიტურგიებსა და საიდუმლოებებში მადლის აკრძალვის შესახებ.
„ვიმედოვნებთ, რომ თქვენ აღიარებთ თქვენს ცოდვას და უახლოეს მომავალში მონანიებით დაუბრუნდებით ქრისტეს წმინდა კანონიკურ ეკლესიას“, - ნათქვამია დადგენილებაში.