სიძულვილზე დაფუძნებული პროპაგანდა ყოველთვის ერთსა და იმავე პრინციპებზეა აგებული, ეპოქისა და მიზნის მიუხედავად და ეს პროპაგანდა ყოველთვის საშიშია.
მაგალითად, აქ მოცემულია მეუ-ს „მღვდლის“ რომან გრიშჩუკის ერთ-ერთი უახლესი პოსტი: „ეგზიტპოლი ბზობის კვირას არის, ხოლო ხმის მიცემა აღდგომას! ხმის მიცემა ფეხებით იქნება! ვინც არ უნდა მივიდეს ამ დღეებში მოსკოვის საპატრიარქოს ტაძარში, ის ხმას აძლევს რუსმირს, პუილას და რუსულ ოკუპაციას!... თქვენ კი ხმას მისცემთ უკრაინის სიცოცხლეს ან სიკვდილს! და ნუ იტყვით მოგვიანებით, რომ არ იცოდით და არ გაგვიფრთხილებიხართ!“
გრიშჩუკმა ამ ტექსტს სურათიც დაურთო, საიდანაც ნათლად ჩანს: სწორედ უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის ომში არიან დამნაშავეები უკრაინის ეკლესიის მორწმუნეები, რომლებიც წარმოადგენენ „ოკუპანტ ძალას“ და მხარს უჭერენ „ჩვენი ხალხისთვის სიკვდილის მანქანას“. რადგან, გრიშჩუკის თქმით, „უმე-ის მღვდლების მიზანი ყოველთვის უკრაინული იდენტობის განადგურება იყო!“
ასეთი ტექსტების უზარმაზარი რაოდენობა არსებობს, როგორც გრიშჩუკისგან, ასევე მეუ-ს სხვა წარმომადგენლებისგან. ასევე ბევრი მათგანია უკრაინულ მედიაში, სადაც უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდლები და მორწმუნეები მრავალი წლის განმავლობაში ცილისწამების ობიექტი იყვნენ. მაგრამ განსაკუთრებით საშიშია, როდესაც ხელისუფლება პროპაგანდაში ერთვება.
მაგალითად, ჩერკასის ჩინოვნიკმა ნიკოლოზ დობროვოლსკიმ (ქალაქის საბჭოს „პატრონაჟის სამსახურის“ განყოფილების ხელმძღვანელი), რომელმაც სოციალურ ქსელებში შეკრიბა საჯარო სექტორის თანამშრომლები ქალაქში უმე-ის ეკლესიების დასაკავებლად, განაცხადა, რომ ეს იყო „ბრძოლა რასისტულ და მოსკოვურ ნაძირალებთან“. „მოდით, აღდგომა ჩერკაში აღვნიშნოთ, მოსკოველი მღვდლებისგან შორს“, - დაწერა მან ქალაქის ერთ-ერთ ჩატში. გარდა ამისა, დობროვოლსკიმ, რათა უფრო დამაჯერებელი ყოფილიყო და ეკლესიების ჩამორთმევისთვის უკეთ მოემზადებინა თანამოსაუბრეები, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლს „მტრები და სეპარატისტები“ უწოდა: „სამწუხაროდ, ჩვენ გვყავს როგორც აშკარა, ასევე ფარული სეპარატისტები, მიმტანები, მტრები. მოსკოვის ეკლესია და მისი ეფესბეს მღვდლები აშკარაა“.
იტყვით, მერე რა? ვინ იცის, რას წერს ხალხი? მაგრამ, უპირველეს ყოვლისა, ის დაწერილია სახელმწიფო თანამდებობის მქონე პირის მიერ. მეორეც, მან დაარღვია უკრაინის კონსტიტუცია და უნდა დაისაჯოს (რაც ასე არ არის). და მესამე, სწორედ ასეთ შემთხვევებში, როდესაც პროპაგანდას ხელისუფლება ახორციელებს, პროპაგანდა მთავრდება იმ ადამიანების მასობრივი ხოცვა-ჟლეტით, ვის წინააღმდეგაც ის არის მიმართული.
ანტისემიტიზმი და ანტიეკლესიური განწყობები
ისტორიამ იცის მრავალი მაგალითი იმისა, თუ როგორ იყენებენ ხელისუფლება სიძულვილის ენას საზოგადოების გასაყოფად და არასასურველი ადამიანების გასანადგურებლად. ასეთი ქმედებების მიზანი ისეთივე მარტივია, როგორც სამყარო და გამოიხატება ერთ ცნობილ ფრაზაში: „გაყავი და იბატონე“. პოლიტიკა ყოველთვის განხეთქილების მომტანია. მაგრამ, სამწუხაროდ, ყოველთვის არა მხოლოდ პოლიტიკური მიზეზების გამო. რადგან არის შემთხვევები, როდესაც დაყოფის პოლიტიკა ეროვნულ, რასობრივ ან რელიგიურ პრინციპებზეა აგებული. სწორედ ასეთ შემთხვევებში ვაწყდებით საშინელ დანაშაულებს, რომლებსაც არანაირი ახსნა ან გამართლება არ აქვთ.
ამის ერთ-ერთი ყველაზე საშინელი მაგალითი იყო ნაცისტების ანტისემიტური პროპაგანდა გერმანიაში, რამაც ჰოლოკოსტი გამოიწვია.
ნაცისტებისთვის ანტისემიტიზმი საზოგადოების მობილიზების ერთგვარი „ინსტრუმენტი“ იყო. თუმცა, ანტიებრაული პროპაგანდა ჰიტლერს არ გამოუგონია. არა, ის მხოლოდ სხვა „მოაზროვნეებისა“ და „აქტივისტების“ „ნაშრომებს“ იყენებდა. ამგვარად, 1919 წლიდან დაწყებული, გერმანულ ლიტერატურაში და განსაკუთრებით მედიაში, ებრაელების, როგორც საზოგადოებაში პარაზიტიზებული „უცხო რასის“, ხატი ზედმიწევნით და თანმიმდევრულად იყო კონსტრუირებული. მათ ბრალი ედებოდათ გერმანიის წინააღმდეგ შეთქმულების მოწყობაში, მსოფლიო ფინანსების მართვასა და ომების დაწყებაში. თავად ჰიტლერი მოუწოდებდა „რაციონალური ანტისემიტიზმისკენ“, რომლის საბოლოო მიზანი უნდა ყოფილიყო „ებრაელთა სრული ლიკვიდაცია“.
საბოლოოდ, იოზეფ გებელსმა 1932 წელს განაცხადა: „ებრაელები ყველაფერში დამნაშავეები არიან!“
არ ფიქრობთ, რომ ანტისემიტიზმის შესახებ კითხვისას, უნებლიეთ თავს იგონებთ, რომ მსგავსი რამ დღეს უკრაინაშიც ხდება - მხოლოდ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეებთან მიმართებაში? ბოლოს და ბოლოს, დღეს უკრაინის ხელისუფლება ქვეყნის ყველა პრობლემაში უკრაინულ მართლმადიდებლურ ეკლესიას ადანაშაულებს. თავდაპირველად, ეს იყო ყირიმის ანექსიის მხარდაჭერის ბრალდებები, თუმცა ყველა ოფიციალურ დოკუმენტში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ყოველთვის ხაზს უსვამდა უკრაინის ტერიტორიული მთლიანობის ხელშეუხებლობას. შემდეგ ჩვენი ეკლესიის მორწმუნეები COVID-19-ის გავრცელებაში „დამნაშავეები“ გახდნენ უბრალოდ იმიტომ, რომ ონლაინ მსახურებაზე უარი თქვეს. შემდეგ, 2022 წლის 24 თებერვლის შემდეგ, ჩვენ რუსეთის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ ომში დამნაშავედ გამოგვაცხადეს. უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას ასევე ბრალი ედება რუსეთის სპეცსამსახურებისთვის მუშაობაში, ღალატსა და უკრაინის სახელმწიფოებრიობის წინააღმდეგ შეთქმულებაში. ყველაფერი ზუსტად იგივეა, რაც ებრაელების შემთხვევაში, ერთადერთი განსხვავება ისაა, რომ მათ ბრალი დასდეს კგბ-ს ინტერესების დაცვაში, ჩვენ კი „ეფესბეს აგენტებს“ გვიწოდებენ.
მაგრამ ეს ყველაფერი არ არის.
დეჰუმანიზაცია
ფაშიზმთან პარალელები ასევე შეინიშნება უკრაინელი ჩინოვნიკების მიერ გამოყენებულ ენაში. გებელსის პროპაგანდა აქტიურად ახდენდა ებრაელების დეჰუმანიზაციას, მათ „წურბელებს“, „პარაზიტებს“ და „დაავადებების გამავრცელებელ ვირთხებს“ უწოდებდა. ბავშვთა წიგნებში ნაცისტები ბავშვებს ასწავლიდნენ, რომ ებრაელები „დრონები, გველები, ბაცილები, კალიები, სისხლისმსმელები“ არიან.
მაგრამ გაიხსენეთ დობროვოლსკი - განა ისიც იგივეს არ ამბობს? მისთვის უკრაინის ეკლესიის მრევლი „ნიშები“ და „ბოროტი სულები“ არიან, რომელთაგანაც უკრაინის მიწა უნდა „გათავისუფლდეს“. თუ ეს დეჰუმანიზაცია არ არის დანაშაულის გზას, მაშინ რა არის ეს? აშკარაა, რომ ჩერკასელი ჩინოვნიკი კლასიკურ პროპაგანდისტულ ხერხს იყენებს: პირველ რიგში, ადამიანს ადამიანობა აკლია (ის „ნაძირალა“ და „ბოროტი სულია“), შემდეგ კი მის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულები აღარ ჩანს ისეთი სერიოზული. რაც სინამდვილეში ახლა უკრაინაში ხდება.
საინტერესოა, რომ ისტორიკოსმა ჯეფრი ჰერფმა აღნიშნა, რომ ნაცისტები ებრაელთა მკვლელობას იმით ამართლებდნენ, რომ ებრაელები გერმანიის განადგურებას გეგმავდნენ. და ამიტომ, როგორც პროპაგანდისტები ამტკიცებდნენ, ებრაელების წინააღმდეგ ბრძოლა თავდაცვაა.
დღეს უკრაინის ხელისუფლება და სამოციქულო მართლმადიდებლური ეკლესია იდენტურ ლოგიკას იყენებენ: უკრაინულ მართლმადიდებლურ ეკლესიას მტკიცებულებების გარეშე თანამშრომლობაში ადანაშაულებენ, ხოლო ეკლესიებზე თავდასხმები და მღვდლების დევნა ეროვნული უსაფრთხოების დაცვით არის გამართლებული. ამგვარად, უკრაინის ეკლესიის მორწმუნეების წინააღმდეგ რეპრესიები წარმოდგენილია, როგორც „აუცილებელი ზომები“ (კიდევ ერთხელ წაიკითხეთ გრიშჩუკის პოსტი).
პოგრომები
დობროვოლსკის, ისევე როგორც დუმენკოს სტრუქტურის სხვა მომხრეების ქმედებები ძალიან მოგვაგონებს იმ ალგორითმს, რომელიც გამოიყენებოდა ებრაულ პოგრომებში: ქვეყნდება ებრაელთა (ჩვენს შემთხვევაში, ეკლესიების) მისამართები, მითითებულია თავდასხმებისთვის შეკრების დრო და „დატყვევების“ შემდეგ იმართება „განთავისუფლების დღესასწაული“ (ჩვენს შემთხვევაში, „ლოცვის მსახურება“). ანუ, ჯერ მტერი აღინიშნება, შემდეგ მის აღმოსაფხვრელად იქმნება ბრბო, რომელიც შემდეგ მსხვერპლზეა მიმართული. სწორედ ამ სქემის მიხედვით, 1941 წელს ვერმახტის სამსახურში მყოფმა უკრაინელმა ნაციონალისტებმა მოაწყვეს ლვოვის პოგრომი, რომლის დროსაც 6 ათასი ებრაელი დაიღუპა. მომდევნო წლებში უკრაინის პოლიცია მონაწილეობდა ებრაული გეტოების განადგურებასა და ბაბი იარში მასობრივ დახვრეტაში.
დღეს, მთელ უკრაინაში, „ნებაყოფლობითი გადასვლების“ საფარქვეშ, უკრაინის ეკლესიის ეკლესიების რეალური პოგრომები მიმდინარეობს. და ხელისუფლება ამაზე უბრალოდ თვალს არ ხუჭავს - ისინი ამას ორგანიზებას უწევენ. ასე იყო ივანო-ფრანკოვსკში და ლვოვში, ჩერკასში და ბილა ცერკვაში, შეპეტოვკასა და ხმელნიცკისში (და ბევრ სხვა ქალაქში). ეკლესიების ჩამორთმევა სახელმწიფო სტრუქტურების საფარქვეშ ხდებოდა. მორწმუნეებს სცემენ, მღვდლებს სამრევლოებიდან აძევებენ და არავინ აგებს პასუხს იმაზე, რაც ხდება.
როგორ შეიძლება ეს ყველაფერი დასრულდეს?
ისტორია გვასწავლის, რომ სიძულვილის ენა ყოველთვის ძალადობას იწვევს. 1941 წელს უკრაინულმა გაზეთმა „ვოლინმა“ განაცხადა, რომ „ებრაული საკითხი მალე მოგვარდება“ - ამას მასობრივი მკვლელობები მოჰყვა.
დღეს მსგავსი მოწოდებები ისმის უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან დაკავშირებით. ბევრი უკრაინელი ჩინოვნიკი „მოსკოვის ეკლესიის“ საკითხის „საბოლოო გადაწყვეტას“ მოითხოვს. საჯარო სივრცეში ამას თან ახლავს ეკლესიების ჩამორთმევისა და მორწმუნეების გაძევების პირდაპირი მოწოდებები. და თუ დღეს ბანდიტები დაუსჯელად თავს დაესხნენ ეკლესიებსა და მრევლს, რა მოხდება ხვალ? არასასურველი პირების ფიზიკური აღმოფხვრა?
გვახსოვდეს, რომ სიძულვილის გაღვივება დანაშაულია. საერთაშორისო სასამართლოებმა ნაცისტი დამნაშავეები პროპაგანდისთვისაც და მკვლელობისთვისაც გაასამართლეს. 1946 წელს გებელსი და მისი თანამოაზრეები კაცობრიობის წინააღმდეგ ჩადენილ დანაშაულებში დამნაშავედ ცნეს, მიუხედავად იმისა, რომ ისინი „მხოლოდ საუბრობდნენ“. ამიტომ, ადრე თუ გვიან, ყველა ამ მოხალისესა და გრიშჩუკს მოუწევს პასუხის გაცემა თავისი სიტყვებისთვის.
თუმცა, ეს მოგვიანებით მოხდება. ამასობაში, კითხვა კვლავ ღიად რჩება: რა მოხდება უმე-ის ეკლესიასთან? დღეს უკრაინაში ეკლესიის პოგრომებს თან ახლავს სიტყვები „ნიშების“ და „წმენდის“ შესახებ. და ეჭვგარეშეა, რომ თუ სახელმწიფო ამ პროცესს არ შეაჩერებს, ძალადობა მხოლოდ გამწვავდება.