ვერხნი სტანივცის უმე-ის თემმა დაცვის თხოვნით გაეროს მიმართა
2025 წლის 10 აპრილს, სოფელ ვერხნიე სტანივცის ნიკოლაევის თემმა ვიდეომიმართვა ჩაწერა გაეროს წარმომადგენლობისთვის უკრაინაში, ადამიანის უფლებათა დაცვის სრულიად უკრაინის კომიტეტისთვის და მსოფლიო საზოგადოებისთვის, რომელშიც ეკლესიასა და მორწმუნეებზე თავდასხმის შემდეგ დაცვას ითხოვდნენ. მორწმუნეებმა მიმართვა მჟკ-ის რედაქციას გაუგზავნეს.
მათ განაცხადეს, რომ „8-9 აპრილის ღამეს, უცნობმა პირებმა, რომლებიც ხელკეტებითა და გაზის ბალონებით იყვნენ შეიარაღებულნი, ადგილობრივ მრევლს, ქალებსა და მოხუცებს სცემეს. შემდეგ კი, ეკლესიის საკეტი გატეხეს და ტაძარი შეურაცხყვეს“.
საზოგადოების განცხადების თანახმად, თავდასხმას ხელმძღვანელობდა რომან გრიშჩუკი, რომელიც მეუ-ს სტრუქტურის სასულიერო პირია. აგრესიის მიუხედავად, მორწმუნეებმა მოახერხეს თავიანთი ტაძრის დაცვა.
„გთხოვთ, დაიცვათ ჩვენი რელიგიური უფლებები და უზრუნველყოთ ჩვენი ქონებისა და ადამიანური სიცოცხლის დაცვა. ქრისტე აღდგა! „ჭეშმარიტად აღდგა!“ - ასრულებს მრევლი თავის მიმართვას.
შეგახსენებთ, რომ მჟკ-მა დეტალურად გააანალიზა ვერხნიე სტანივცის წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიაზე თავდასხმა სტატიაში „მკრეხელობა საკურთხეველში და ნაცემი მრევლი - ეს არის თუ არა მეუ-ს ნამდვილი სახე?“.