ჩერკასის საქალაქო საბჭომ უმე-ს სამი მიწის ნაკვეთი ჩამოართვა
საქალაქო საბჭოს მდივანმა განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია „ძალაა, რომელიც მხარს უჭერს უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიას“.
2025 წლის 9 აპრილს, ჩერკასის საქალაქო საბჭოს რიგგარეშე 77-ე სხდომაზე, დეპუტატებმა უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას სამი ეკლესიის ირგვლივ არსებული მიწის ნაკვეთი წაართვეს. ამის შესახებ საქალაქო საბჭოს მდივანმა, იური ტრენკინმა განაცხადა.
ტრენკინს ეკლესიების სახელები არ გაუჟღერებია, მხოლოდ მისამართები მიუთითა: ქ. დნეპრის გმირები, 30, ქ. სუმგაიცკაია, 39/1, ქ. ვიკენტია ხვოიკი, 18 წლის.
ტრენკინის თქმით, „ეს გადაწყვეტილება ჩვენი სულიერი დამოუკიდებლობისა და სამართლიანობის განმტკიცებისკენ გადადგმული ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია“.
„ჩვენ აღარ დავუშვებთ, რომ ძალებმა, რომლებიც რწმენის საფარქვეშ მოქმედებენ და მხარს უჭერენ ჩვენი ქვეყნის წინააღმდეგ აგრესიას, იმოქმედონ. „უკრაინის მიწის ყოველი ნაკვეთი უნდა ემსახურებოდეს ჩვენი ხალხის ინტერესებს და არ უნდა იყოს უცხო სახელმწიფოების გავლენის ინსტრუმენტი“, - განაცხადა საქალაქო საბჭოს მდივანმა და მადლობა გადაუხადა ყველას, ვინც მხარი დაუჭირა რეზოლუციას.
„დიდება უკრაინის ეკლესიას!“ დაასკვნა ტრენკინმა, იმის დაკონკრეტების გარეშე, თუ რომელ დენომინაციას გულისხმობდა.
მანამდე, მჟკ-მა დაწერა, რომ მიტროპოლიტ ფეოდოსის თქმით, უკრაინის ხელისუფლების ქმედებები უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ რელიგიური ნიშნით გენოციდია.