კიევის ოლქის სტარი ბეზრადიჩში მეუ-მ ტაძარი მიიტაცა
2025 წლის 8 აპრილს კიევის ოლქის სოფელ სტარი ბეზრადიჩში მეუ-ს მომხრეებმა მიძინების ტაძარი მიიტაცეს, იუწყებიან Facebook-ზე დუმენკოს ორგანიზაციის ადგილობრივი აქტივისტები.
გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, ტაძარში შესვლა მეუ-ს ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა განახორციელეს მეუ-ს პერეიასლავ-ვიშნევსკის ეპარქიის „იღუმენ“ ბიკენტი კოზაკთან ერთად.
10 აპრილს ტაძრის ტერიტორიაზე აპირებენ შაბათობის მოწყობას, ხოლო პირველი “ღვთისმსახურების” ჩატარება 13 აპრილს იგეგმება.
უწყებაში ნათქვამია, რომ 2024 წლის 8 ივნისს ობუხოვის რაიონის სოფელ სტარი ბეზრადიჩის მაცხოვრებლებმა ხმა მისცეს მრევლის მეუ-სთან მიერთებას, ხოლო 2024 წლის 31 ივლისს მიძინების სახელობის სამრევლო იურიდიულად დუმენკოს ორგანიზაციაში გადაიყვანეს. მიიღო თუ არა მონაწილეობა ხმის მიცემაში უმე-ს რელიგიურმა გაერთიანებამ, უწყებაში არ წერია.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, 2023 წლის 22 ოქტომბერს კიევის ოლქის სოფელ ნოვი ბეზრადიჩის წმინდა დიდმოწამე პანტრელეიმონის ტაძრის მრევლმა ჩაატარა კრება, სადაც ხმა მისცა უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაში დარჩენას.