მიგრაციის სამსახურმა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის 5 იერარქს მოქალაქეობა ჩამოართვა
სახელმწიფო მიგრაციის სამსახურმა უკრაინის მოქალაქეობა ჩამოართვა უმე-ის ხუთ იერარქს. ამის შესახებ LB იუწყება.
გამოცემის წყაროების მიხედვით, საუბარია ბუჩის მთავარეპისკოპოს პანტელეიმონზე, მაკარსკის ეპისკოპოს გედეონზე, ვიშნევსკის ეპისკოპოს სპირიდონზე, არტისის მთავარეპისკოპოს ვიქტორსა და ხუსტის მიტროპოლიტ მარკზე.
”არსებული ინფორმაციით, გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა ჯერ კიდევ იანვრის დასაწყისში, როდესაც უმე-მს-ის 13 წარმომადგენელს მოქალაქეობა შეუჩერდა პრეზიდენტის ბრძანებულებით და უკრაინის კანონმდებლობის 21 სტატიის შესაბამისად„მოქალაქეობის შესახებ“, იტყობინება მედია.
გარდა ამისა, გამოცემა აღნიშნავს, რომ ფეოდოსიის მიტროპოლიტ პლატონს უკრაინის სახელმწიფო მიგრაციის სამსახურმა ქვეყანაში შესვლა აუკრძალა.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ მღვდლებსა და უმე-ის ეპისკოპოსებს მოქალაქეობა ჩამოართვა.