კიევ-პეჩერის ლავრის ყველა წმინდანის ეკლესიის გუმბათზე ჯვარი ჩამოინგრა. ფოტო: ГСЧС კიევ-პეჩერის ლავრის ყველა წმინდანის ეკლესიის გუმბათზე ჯვარი ჩამოინგრა. ფოტო: ГСЧС
მაშველებმა კიევ-პეჩერის მონასტრის ეკონომიკური კარიბჭის ზემოთ, ყველა წმინდანის ეკლესიის გუმბათზე ჩამონგრეული ჯვარი დაშალეს. ამის შესახებ საგანგებო სიტუაციების სახელმწიფო სამსახურის პრესსამსახური იტყობინება.
„2025 წლის 8 მარტს, 13:05 საათზე, სამაშველო სამსახურმა მიიღო შეტყობინება პეჩერსკის რაიონში, ლავრის შესახვევში დახმარების საჭიროების შესახებ. შემთხვევის ადგილზე მისულმა მაშველებმა დაადგინეს, რომ ერთ-ერთი ეკლესიის გუმბათზე ჯვარი ნაწილობრივ ჩამოინგრა“, - ნათქვამია ანგარიშში.
პრესსამსახურში აცხადებენ, რომ მისი უსაფრთხო დემონტაჟისთვის ჯვარზე მისასვლელად ლიფტი გამოიყენეს, მავთული ფრთხილად გაჭრეს და უსაფრთხოდ ჩამოიღეს მიწაზე.
გამოქვეყნებული ფოტოებიდან ჩანს, რომ ეს არის ზემო ლავრის ეკონომიკური კარიბჭის ზემოთ მდებარე ყველა წმინდანის ეკლესია, რომელიც ახლა ეროვნული ნაკრძალის მფლობელობაშია.
როგორც მჟკ წერდა, კულტურის სამინისტრომ შექმნა კომისია კიევ-პეჩერის ლავრაში წმინდა ნაწილების შესამოწმებლად.