ზელენსკი: ჩვენ არ მივცემთ უფლებას რუსეთს ჩვენი ლავრიდან ძვირფასი ნივთები მოიპაროს
2023 წლის 12 მარტს ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ არ დაუშვებს რუსეთმა უკრაინის ლავრიდან რაიმე ძვირფასი ნივთი მოიპაროს. ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა იუთუბის ოფიციალურ არხზე გამოქვეყნებულ საღამოს მიმართვაში განაცხადა.
„ამ კვირაში არის მოძრაობა ჩვენი სულიერი დამოუკიდებლობის გასაძლიერებლად. ამას საზოგადოება ხედავს. და მე ვხედავ უკრაინელების მიერ ჩვენი საკმაოდ კანონიერი ნაბიჯების მოწონებას“, - თქვა ზელენსკიმ, როგორც ჩანს, გულისხმობდა კულტურის სამინისტროს გადაწყვეტილებას უმე-ის კიევ-პეჩერის ლავრიდან გაძევების შესახებ.
პრეზიდენტმა პირობა დადო, რომ გააგრძელებს მსვლელობს „ეს არის ჩვენი მოძრაობა“: „ჩვენ არ მივცემთ უფლებას ტერორისტულ სახელმწიფოს ჰქონდეს ჩვენი ხალხის სულიერებით მანიპულირების შესაძლებლობა, გაანადგუროს უკრაინული სიწმინდეები - ჩვენი ლავრა - ან მოიპაროს მათგან ძვირფასი ნივთები’’.
ზელენსკი დარწმუნებულია, რომ სახელმწიფოს ასეთი ქმედებები ომის მოგებასა და ერთიანობის შენარჩუნებას შეუწყობს ხელს.
"ჩვენ შეგვიძლია გავიმარჯვოთ. შეგვიძლია! თუ ჩვენ დავიცავთ ჩვენს ერთიანობას, ერთმანეთს და ჩვენს სახელმწიფოს. მადლობას ვუხდი ყველას, ვინც ზრუნავს უკრაინაზე და უკრაინელებზე! მადლობას ვუხდი ყველას, ვინც ზრუნავს ჩვენს ერთიანობაზე - და მსოფლიოს ერთიანობაზე უკრაინის გულისთვის!“ - განაცხადა სახელმწიფოს მეთაურმა.