დემოგრაფიის ინსტიტუტი: უკრაინა ერის ეთნიკური შემადგენლობის შეცვლის ზღვარზეა
უკრაინის მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის დემოგრაფიისა და სოციალური კვლევების ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილემ, ოლეკსანდრ გლადუნმა განაცხადა, რომ ჩვენი ქვეყანა ერის ეთნიკური შემადგენლობის შეცვლის ზღვარზეა.
კომენტირებისას ინფორმაციაზე, რომ ქვეყანაში 28-დან 34 მილიონამდე ადამიანი ცხოვრობს, გლადუნმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მოსახლეობის შემცირების გაგრძელება გამოიწვევს უკრაინის გავლენის დაკარგვას ევროპაში და შეცვლის ერის ეთნიკურ შემადგენლობას.
„უკრაინა 1990-იანი წლებიდან კარგავს თავის მოსახლეობას. თუ ასე გაგრძელდა, ევროპაში, როგორც სახელმწიფო დავკარგავთ მასშტაბურობას“, - განაცხადა გლადუნმა.
მისი თქმით, უკრაინამ, როგორც ევროპის უდიდესმა ქვეყანამ, უნდა შეავსოს თავისი ტერიტორია უკრაინელებით, რადგან წინააღმდეგ შემთხვევაში, ის სხვა ეროვნებით შეივსება.
„თუ შევმცირდებით, ეს ტერიტორიები სხვა ხალხით გაივსება და ვერაფერს გავაკეთებთ... ეთნიკურ და სოციალურ შემადგენლობას შევცვლით“, - განმარტა გლადუნმა.
მისი თქმით, დემოგრაფიის ინსტიტუტის მონაცემები, რომ უკრაინაში 28-დან 34 მილიონამდე ადამიანი ცხოვრობს, ზუსტი ინფორმაციის არარსებობის გამო ციფრებში ასეთი შეუსაბამობაა.
„არავინ იცის რამდენი ვართ ახლა... ასეთი დიდი შეუსაბამობაა, რადგან არ გვაქვს დაბადებულთა, გარდაცვლილთა რეალური რიცხვები და ასევე არ გვაქვს მონაცემები მიგრაციის შესახებ“, - აღნიშნა ექსპერტმა.
გლადუნმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინელი მესაზღვრეების მონაცემები ნახევარია, ვიდრე გაეროს ინფორმაცია უკრაინელების შესახებ, რომლებსაც დროებითი თავშესაფარი იპოვეს ევროპაში.
გარდა ამისა, მან თქვა, რომ რუსეთის ტერიტორიაზე თითქმის სამი მილიონი უკრაინელია.
„საუბარია 2,9 მილიონ ადამიანზე. ჩემი აზრით, ძალიან ბევრია... ჩვენ არ ვიცით, ვინ შეიყვანეს ამ რიცხვში რუსებმა, ამიტომ შეფასებებში დიდი განსხვავებაა“, - განაცხადა მან.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ სახალხო დეპუტატმა ირინა ფარიონმა ისაუბრა, თუ როგორ ასწავლის შვილიშვილს "მოსკოვური" დევნილი ბავშვების ცემას.