ლავრის ადვოკატი: ტკაჩენკოს განცხადება ბერების გამოსახლების შესახებ სრული მანიპულაციაა
2023 წლის 6 ივნისს კიევ-პეჩორის ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა თავის Telegram არხზე კომენტარი გააკეთა კულტურის მინისტრის ა.ტკაჩენკოს განცხადებაზე, რომ ბერებმა მონასტერი სამი დღის განმავლობაში უნდა დატოვონ.
„ტკაჩენკოს განცხადება არის საზოგადოებრივი აზრის სრული მანიპულირება“, - განაცხადა მღვდელმა. - ბატონი მინისტრი წერს, რომ ნაკრძალის ხელმძღვანელობა  სასამართლოში წავა. მაპატიეთ, მაგრამ რა სარჩელი შეიტანა ნაკრძალმა სასამართლოში რამდენიმე თვის წინ? მართლაც, კიევის ეკონომიკურ სასამართლოში არის საქმე ნაკრძალის მოთხოვნით.
ადვოკატის თქმით, წინა დღეს გაიმართა მოსამზადებელი შეხვედრა, რომელიც კიდევ ერთი თვით გადაიდო იმის გამო, რომ ნაკრძალმა სასამართლოს ჯერ არ წარუდგინა რაიმე მტკიცებულება, მონასტრის მხრიდან დარღვევაზე.
მსგავსი მტკიცებულებები არც კულტურის სამინისტროს მიუწოდებია მონასტრისთვის, მიუხედავად არაერთგზის მიმართვისა.
”ანუ, მათ აღმოაჩინეს ხარვეზები, მაგრამ როგორ დადასტურდა ეს - ისინი არ ამბობენ, რაც გულისხმობს იმ ფაქტს, რომ ეს არის ინფორმაცია ოფიციალური გამოყენებისთვის,” - თქვა მამა ნიკიტამ. - ამიტომ, ტკაჩენკოს განცხადებები მანიპულირებაა. ჩვენ უნდა გავიგოთ ეს და გამოვიტანოთ დასკვნები“.