იერარქმა კომენტარი გააკეთა კიევის რეგიონალური საბჭოს გადაწყვეტილებაზე უმე-ის აკრძალვის შესახებ
უმე-ის წმიდა სინოდის მუდმივმა წევრმა, უმე-ის სინოდალური ინფორმაციისა და განათლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ნიჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა კომენტარი გააკეთა კიევის რეგიონალური საბჭოს გადაწყვეტილებაზე უმე-ის აკრძალვის შესახებ და განაცხადა, რომ ეკლესიის აკრძალვა შეუძლებელია, იუწყება hodihitria ტელეგრამის არხი.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ რეგიონული საბჭოს ერთ-ერთი პირველი გადაწყვეტილება მისი ხელმძღვანელობის ხელახალი არჩევის შემდეგ იყო ტრადიციული პარტიის წევრებისთვის, რომელიც შეიქმნა ოდიოზური ოლიგარქ პოროშენკოს მიერ, პიარი რელიგიის თემაზე. ალბათ ოდესმე მოვესწრებით, როცა დეპუტატები დაიღლებიან ეკლესიების შესახებ იურიდიულად უმნიშვნელო განცხადებებით და გადავლენ უშუალო მოვალეობების შესრულებაზე, რისთვისაც, ფაქტობრივად, ხელფასს უხდიან ბიუჯეტიდან. შესაძლოა, ოდესმე საოლქო საბჭოს გამბედაობა ეყოფა უკრაინის ტერიტორიაზე აკრძალოს ნარკომანია, ლოთობა, ადამიანებით ვაჭრობა, მექრთამეობა და გამოძალვა, რაც რეალური საფრთხეა სახელმწიფო უსაფრთხოებისთვის, რაზეც არაერთხელ ესაუბრა უკრაინელი ხალხი ევროპის წამყვანი ორგანიზაციების ხელმძღვანელებს“, - აღნიშნა ეპისკოპოსმა.
მისი თქმით, ჯერჯერობით მხოლოდ სამწუხარო ფაქტს ვადევნებთ თვალს - დეკომუნიზაცია მხოლოდ ძეგლებს და ქუჩის დასახელებას შეეხო. ეს საერთოდ არ შეხებია ხალხის წარმომადგენლების ცნობიერებას, რომლებიც ჯიუტად იცავენ საბჭოთა კავშირის პარადიგმებს რელიგიის ტოტალიტარული აკრძალვით.
„ამიტომ შედეგი იგივე იქნება, რაც სსრკ-ში - ეკლესიის აკრძალვა შეუძლებელია. აკრძალვები ეკლესიას კიდევ უფრო სრულყოფილს ხდის მის მიწიერ განზომილებაში, მასში ყველაფერი ზნეობრივად საუკეთესოდ კრისტალიზდება“, - დასძინა მიტროპოლიტმა კლიმენტმა.
უმე-ის იერარქმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „იესო ქრისტემ არ დაწყევლა თავისი მტრები, არამედ ლოცულობდა მათი ცოდვების მისატევებლად. ქრისტიანების პასუხი საოლქო საბჭოს გადაწყვეტილებაზე იგივე უნდა იყოს - თქვენ უნდა ილოცოთ ამ დეპუტატებისთვის, რათა ღმერთმა შეუნდოს მათ, რადგან, როგორც სახარებაშია ნათქვამი, მათ „არ იციან რას ჩადიან."