,,უკრფოსტამ’’ გამოუშვა მარკა, რომელიც ეძღვნება პოჩაევის ლავრის უნიატურ პერიოდს
უკრფოსტამ, ბასილიანის ორდენის (უბკე) ბერების თხოვნით, გამოუშვა საფოსტო მარკა, რომელიც ეძღვნება პოჩაევის ლავრას უნიატურ პერიოდს - ღვთისმშობლის ფოჩაევის სასწაულმოქმედი ხატის განდიდებიდან 250 წლის იუბილეს, იუწყება velychlviv. com.
გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, საფოსტო მარკაზე გამოსახულია ღვთისმშობლის სტილიზებული გამოსახულება სასწაულმოქმედი ხატიდან პოჩაევის ეკლესიისა და მონასტრის ნახატის ფონზე ფიოდორ სტრელბიცკის ისტორიული გრავიურიდან.
ღვთისმშობლის გამოსახულების ზემოთ არის წარწერა "პოჩაევის ღვთისმშობლის განდიდებიდან 250 წლისთავი", ზედა მარჯვენა კუთხეში - სამკაპი, უკრაინის სახელმწიფო ემბლემა.
ქვემოთ, ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის გამოსახულების ქვეშ, არის წმინდა ბასილი დიდის ორდენის გერბი, მის მარჯვნივ არის აბრევიატურა UGCC, რაც, ავტორების აზრით, ნიშნავს, რომ სალოცავი ეკუთვნოდა უბკე, ხოლო მარცხნივ - წლები, როდესაც პოჩაევის ლავრას მართავდნენ ბასილი დიდის ორდენის ბერები.
ხატის განდიდება მოხდა 1773 წლის სექტემბერში პოჩაევის მონასტერში. იმ დროს ეს მონასტერი ექვემდებარებოდა ბასილიანის ორდენს - გამეფების ნებართვა და კურთხევა მისცა პაპმა კლიმენტ XIV-მ და იგი აღასრულა ლუცკისა და ოსტროხის უნიატმა ეპისკოპოსმა სილვესტერ რუდნიცკიმ.