ვატიკანი მოითხოვს არქიეპისკოპოს კონდრუსევიჩის ბელორუსში დაბრუნებას
ვატიკანი ამტკიცებს, რომ ბელორუსის კათოლიკური ეკლესიის წინამძღვარი, მთავარეპისკოპოსი თადეუშ კონდრუსევიჩი შეიძლება დაბრუნდეს თავის ეპარქიაში. ამის შესახებ ვატიკანის სახელმწიფო მდივანმა პეტრე პაროლინმა 2020 წლის 14 სექტემბერს განაცხადა, იუწყება Vatican News.
ვატიკანის დიპლომატის თქმით, არქიეპისკოპოს კონდრუსიევიჩთან დაკავშირებით სიტუაცია განიხილეს წმინდა საყდრის სახელმწიფო სამდივნოს სახელმწიფოებთან ურთიერთობის მდივნის მთავარეპისკოპოს პოლ რიჩარდ გალაგერის მინსკში ვიზიტის დროს, მაგრამ მიღწეული შედეგები ჯერ არ არის ცნობილი.
”ნებისმიერ შემთხვევაში, ჩვენ დაჟინებით ვითხოვთ, რომ ეპისკოპოსს შეუძლია დაბრუნდეს თავის ეპარქიაში და განაგრძოს თავისი სამწყსოს ხელმძღვანელობა”, - თქვა სქე-ის კარდინალმა და დასძინა, რომ ”ეკლესია ყოველთვის უნდა იყოს დიალოგის, ჰარმონიისა და მშვიდობის სტიმული”.
შეგახსენებთ, რომ 2020 წლის 31 აგვისტოს ბელორუსის სქე-ს ხელმძღვანელი, მთავარეპისკოპოსი თადეუშ კონდრუსევიჩი მესაზღვრეებმა რესპუბლიკის ტერიტორიაზე არ შეუშვეს. ამის შემდეგ, ბელორუსიის კათოლიკეების ხელმძღვანელს განუმარტეს, რომ ეს მოხდა ბელორუსის მოქალაქის პასპორტის გაბათილების შედეგად.