აშშ-ს სახ.დეპ.-ი: კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო - ჩვენი მთავარი პარტნიორი
2020 წლის 17 ნოემბერს აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა მაიკ პომპეომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს უწოდა აშშ-ს „მთავარი პარტნიორი“, იტყობინება გამომცემლობა "რომფეა".
პატრიარქ ვარფოლეომეისთვან შეხვედრის, რომელიც შედგა ფანარიონის ხელმძღვანელის რეზიდენციაში, შემდეგ აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა განაცხადა, რომ მისთვის „დიდი პატივია“ პატრიარქ ვარფოლომეი პირველთან შეხვედრა და საპატრიარქოს წმინდა გიორგის სახელობის ეკლესიის მონახულება.
სახელმწიფო მდივანმა ხაზი გაუსვა, რომ „ეკუმენური საპატრიარქო, როგორც მართლმადიდებლური სამყაროს ლიდერი წარმოადგენს მთავარ პარტნიორს (აშშ-თვის - რედ.), რადგან ჩვენ ვაგრძელებთ რელიგიის თავისუფლების მხარდაჭერას მთელ მსოფლიოში.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ფანარიონზე აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის ვიზიტს უწოდეს „ეკლესიის სიხარულისა და პატივის წყარო“.