მეუ-მ გამოიწვია თავისი "მღვდელი", რომელიც ქუჩიდან აიყვანეს სამხედრო კომისრებმა
2023 წლის 5 დეკემბერს, ჩერნივცის ცენტრში, სამხედრო კომისარიატის ცენტრის თანამშრომლებმა გააჩერეს მეუ-ს 45 წლის „მღვდელი“ ილია კუზიუკი სოფელ ჩერვონა დიბროვადან, ჩასვეს მანქანაში და წაიყვანეს სამხედრო აღრიცხვის ოფისში. იუწყება რესურსი Zaxid.
კუზიუკი საერო ტანსაცმელში იყო. ის 2 საათის განმავლობაში იმყოფებოდა ჩერნივცის რაიონულ კომისარიატში, შემდეგ კი გაგზავნეს რივნეში. კუზიუკის პრეტენზიებზე, რომ ის იყო "სასულიერო პირი", სამხედროებმა უპასუხეს, რომ ომში გაგზავნიდნენ კაპელანად, რადგან ჯარში მათ უკმარისობას განიცდიან. მეუ-მ კუზიუკის დაკავებას "გატაცება" უწოდა. მართლმადიდებლური სულიერი ცენტრის ცნობით, ჩერნივცის რეგიონალური კომისარიატის ცენტრის ხელმძღვანელმა სერგეი პოტიაკოვმა თქვა, რომ ეს არის მისი პრინციპული პოზიცია: ”ეს მღვდელი იმსახურებს ჯარში!”
მითუმეტეს, მეუ-მ მოახერხა სასულიერო პირის გაყვანა კომისარიატიდან და განაცხადა, რომ მას „სწავლის პერიოდში სამხედრო განყოფილებაში არ გაუვლია ტრენინგი“.
„ჩვენ გვაქვს რიგი, რომ გავხდეთ სამხედრო მღვდელი. ამისათვის სპეციალური ტრენინგის გავლაა საჭირო. მამა ილიას არ აქვს გავლილი შესაბამისი სწავლება, ის კიევის სემინარიიდან პირდაპირ ჩვენს ეპარქიაში მოვიდა“, - ამბობს „მღვდელი“ რომან გრიშჩუკი.
თავად კუზიუკმა თავის ფეისბუქ-გვერდზე დაწერა, რომ ”უარს არ ამბობს უკრაინის შეიარაღებულ ძალებში მსახურობაზე”, მაგრამ ის უკეთესად გაუმაგრებს ზურგს.