უმე(კ)-ს საგარეო სამრევლოს ყოფილმა სპიკერმა დუმენკოს დაქვემდებარება აღუთქვა
2021 წლის 3 თებერვალს უმე(კ)-ს ყოფილმა სპიკერმა აშშ-სა და კანადაში ,,დეკანოზმა’’ ვიქტორ პოლიარნიმ განცხადება გააკეთა მეუ-სა და ეპიფანე დუმენკოს დაქვემდებარებაზე. ამის შესახებ მან განაცხადა თავის Facebook გვერდზე.
«დღეიდან უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის ვიკარიატი (კიევის საპატრიარქოს - რედ.) აშშ, იაპონიას, ავსტრალიასა და კანადაში ავტომატურად ხდება უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის შემადგენელი ნაწილი და გადადის ეპიფანე დუმენკოს», – დაწერა პოლიარნიმ.
ამასთან  დაბლოკილი ,,კიევის საპატრიარქოს’’ მეთაურმა ფილარეტ დენისენკომ ,,დეკანოზი’’ პოლიარნის განცხადებამდე ერთი დღით ადრე მას სპიკერობის ვალდებულება მოუხსნა შემდეგი ფორმულირებით: «უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის კიევის საპატრიარქოს შემადგენლობიდან გამოსვლის გამო». პოლიარნის ნაცვლად ფილარეტმა ბოგდან ზგობი დანიშნა.
როგორც მჟკ გვამცნობდა, ლიკვიდირებულ უკრაინის მართმადიდებლური კანონიკური ეკლესიის მეუ-ს ,,იერარქი’’ევსტრატი ზორია დაადანაშაულეს ,, უცხოეთში მყოფი მრევლის საქმეებში უხეშად ჩარევაში’’ ასევე კიევის საპატრიარქოს, დაადანაშაულეს აგრეთვე ფილარეტის ჯანმრთელობაზე ცრუ ინფორმაციის გავრცელებაში.