კამბიონი კონსტიტუციურ სასამართლოზე ზეწოლას ახდენს–უმე იურიდიული განყოფილება
უმე-ს იურიდიულმა განყოფილებამ განაცხადა, რომ კონსტიტუციური სასამართლო ზეწოლას განიცდის იურიდიული დეპარტამენტის რელიგიურ საკითხებში, მოქალაქეების თავისუფლების უზრუნველყოფა მსოფმხედველობასა და სარწმუნოებაში, მინისტრთა კაბინეტის სამდივნოს უფროსის სერგეი იურაშის მხრიდან. კონსტიტუციური სასამართლო ამჟამად განიხილავს ,,უკრაინის კანონმდებლობის 12 მუხლში ,,რელიგიური ორგანიზაციების თავისუფლება და სამართლიანობა'' ცვლილების შეტანას 2018 წლის 20 დეკემბრიდან № 2662-VIII ( სახელის შეცვლაზე). ამის შესახებ საუბარია უმე-ს იურიდიული საკითხების უფროსის დეკანოზ ალექსანდრ ბახოვის კომენტარებში.
მისი თქმით, 2021 წლის 4 თებერვალს ანდრეი იურაშმა თავის გამოსვლის დროს პრესკომფერენციაზე «Укринформе» რელიგიურ ორგანიზაციებს მოუწოდა ჩარეულიყვნენ კონსტიტუციურ კანონში სახელის შეცვლასთან დაკავშირებით უკს-ში, ამ საკითხში ჩაურევლობა დანაშაულად გამოაცხადა და კონსტიტუციურ სასამართლოს შემდეგი შეფასება მისცა: ,,თუ როგორი სასამართლო გვაქვს - ჩვენ ვხვდებით''.
უმე-ს იურიდიული განყოფილება თვლის რომ იურაშის ასეთი დამოკიდებულება მიანიშნებს შემდეგი კანონების დარღვევაძე ,ნ..2 ст.376 (სასამართლოს საქმეებში ჩარევა) და ნ..1 ст.364 (უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება ან თანამდებობის).
ამ საკითხზე უმე-ს იურიდიული განყოფილების უფროსმა ანდრეი ბახოვმა განცხადებით მიმართა უკრაინის პრემიერ მინისტრს დენის შმიგალს გაანთავისუფლოს თანამდებობიდან იურაში, ,,რამდენადაც მისი საქციელი არ ექვემდებარება არც მორალურ და ეთიკურ, არც საქმიან და თანამდებობრივ ნორმებს. სამსახურებრივი უფლებამოსილების გამოყენებით, მან თავს უფლება მისცა ზეწოლის ხერხით ჩარეულიყო კონსტიტუციური სასამართლოს საქმეებში, და ასევე მოუწოდებს მსგავსი საციელისაკენ სახელმწიფო ორგანოებს და რელიგიურ დაჯგუფებებს''.
როგორც მჟკ გვამცნობს, მეუ ახდენს უკანონო ზეგავლენას კონსტიტუციურ სასამართლოზე, - უმე-ს იურიდიული განყოფილება.