მორწმუნე ზადუბროვკიდან ყვებოდა შტურმის დროს მომხდარ სასწაულზე
ზადუბროვკაში წმინდა მიქაელის სახელობის ტაძრის მრევლი, სასწაულის შესახებ ყვება.ფოტო: скриншот/YouTube-канал «Витражи»
ჩერნოვიცკის ოლქის სოფელ ზადუბროვკის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრის ძალით მიტაცების მცდელობისას, მორწმუნეებმა სასწაულის ძალით გაიმარჯვეს, უყვებოდა წმინდა მიქაელის ტაძრის წევრი YouTube -არხის „ვიტრაჟის“ ჟურნალისტს.
უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მომხრეებმა ეკლესიაში ცრემლსადენი გაზი გაუშვეს და „ბოლგარკით“ ბოქლომების მოჭრას ცდილობდნენ, იხსენებდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნე. მისი სიტყვებით, განხეთქილების მომხრეთა აგრესიული ქმედებები სასწაულმა გააჩერა.
„ჩემმა დამ სამ ქალთან ერთად კართან ჯვარცმა დადგა, - თვალცრემლიანი ყვებოდა ქალი. - როგორც კი ჯვარცმა დადგეს, გატყდა ხერხი! იმავე წუთს!“.
ამის შემდეგ თავდამსხმელებმა უკვე აღარ იცოდნენ, რა უნდა ქნან, ბოლო-ბოლო მათ ტაძარი ხელში ვერ ჩაიგდეს, აღნიშნა ქალმა.
„გესმით, რა სასწაულია? ჯვარცმა - და ყველაფერი შეიცვალა. ჩვენი დედა-ეკლესია, ჩვენი რწმენა“, - გულაჩუყებული იძახდა ის.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, ზადუბროვკაში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დევნილი გაერთიანების წევრები მესამე წელია იცავენ ტაძარს რეიდერებისგან და ყრილობაზე „ერთგულები“ ვრცლად ყვებოდნენ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მეომართა იერიშის შესახებ.