სახალხო დეპუტატი: უშიშროების ძალები ჩერკასის ინციდენტის გამოძიებას აფერხებენ
ბანდიტები, რომლებიც თავს დაესხნენ უმე-ს მონასტერის მრევლს ჩერკასში. ფოტო:скриншот ютуб-канала Черкасской епархии
ჩერკასში, სამართალდამცავები აჭიანურებენ სისხლის სამართლის საქმეების გამოძიებას, რომელიც ეხება უმე-ს ღვთისმშობლის შობის ტაძრის წართმევას და მორწმუნეების დარბევას, წერს დეპუტატი არტემ დმიტრუკი თავის Telegram- არხზე.
მან აღნიშნა, რომ ბანდიტების წინააღმდეგ 5 სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული - მსუბუქი და საშუალო დაზიანებების მიყენება და საბუთების გაყალბება ტაძრის ჩამორთმევის მიზნით.
სახალხო დეპუტატის თქმით, „გამომძიებლები უმოქმედო არიან, არ უკავშირდებიან ადვოკატებს და უარს ამბობენ როგორც დაზარალებულებთან, ისე დამნაშავეებთან გასაუბრებაზე“.
”ზოგიერთი საქმე ამჟამად სამხედრო პროკურატურის კონტროლის ქვეშ არის აყვანილი, რადგან თავდამსხმელებს შორის იყვნენ უკრაინის შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურეები - მე-3 სპეციალური ბრიგადის მე-2 თავდასხმის ბატალიონის მეთაური დიმიტრი კუხარჩუკი (მეტსახელად - ” სლიპი“) და მისი მოადგილე იგორ ზაიჩუკი. აქაც იურისტებს არ ეძლევათ საშუალება გაეცნონ მასალებს!“. – წერს დმიტრუკი.
მისი თქმით, „იქნება შთაბეჭდილება, რომ მონასტრის ხელში ჩაგდებაში მონაწილეობა მიიღეს არა მხოლოდ ფორმიანი ბოევიკებმა, არამედ ხელისუფლებამ და უშიშროების ძალებმაც. სწორედ ისინი აჭიანურებენ დღეს საქმეების გამოძიებას და ყველაფერს აკეთებენ იმისათვის, რომ დამნაშავეები არ დაისაჯონ სამართლის შესაბამისად“.
„შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უნდა მისცეს მკაფიო და გასაგები ახსნა, თუ რატომ არ არიან აქამდე დაკითხული კანონის დამრღვევები. რატომ არ გამოუვლენიათ ეჭვმიტანილები? მთელ მსოფლიოში გავრცელებულ ვიდეოებში ნათლად ჩანს ვინ სცემეს და როგორ სცემეს. რატომ არ აძლევენ გამომძიებლები ადვოკატებს საქმის მასალების გაცნობის უფლებას? კიდევ რამდენი ადამიანი უნდა დაზარალდეს, რომ დამნაშავეები დაისაჯონ უკრაინის კანონმდებლობის შესაბამისად?!“. – წერს სახალხო დეპუტატი.