"გადასვლების"განხილვა ბლინკენთან- ხელისუფლებისადმი მეუ-ს გზავნილია-ექსპერტი
რელიგიური თემების "გადასვლების" პრობლემის განხილვა აშშ-ის სახელმწიფო მდივანთან- მეუ-ს ხელმძღვანელობის გზავნილია უკრაინის ხელისუფლებისადმი. ამაზე ფონდის  «Украинская политика»/UP Foundation ხელმძღვანელმა, ისტორიკოსმა, პოლიტოლოგმა კონსტანტინ ბონდარენკომ განაცხადა  მჟკ-სათვის მიცემულ კომენტარში.
ექსპერტის აზრით, თვით ფაქტი აშშ-ს  სახელმწიფო დეპარტამენტის მეთაურის ენტონი ბლინკენის შეხვედრა ეპიფანესთან, რომელიც შედგა დღეს კიევში, არის სიმბოლური ჟესტი.
"ბლინკენმა გადაწყვიტა ეჩვენებინა, რომ თეთრი სახლის ადმინისტრაციის და სახელმწიფო დეპარტამენტის ადმინისტრაციის დღევანდელ პოზიციას შემდგომში ექნება განუწყვეტილი ხასიათი, რომ ისინი მომავალშიც მხარს დაუჭერენ ყველაფერ იმას, რაც დაიწყო სემ ბრაუნბეკმა-აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ერთ-ერთმა თანამშრომელმა ტრამპის პრეზიდენტობის დროს, ანუ, მართლმადიდებელი ეკლესიის და მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქიის დაშლას,  განსაკუთრებით აღმოსავლეთ ევროპაში. შესაბამისად, ეს იყო სიმბოლური ჟესტი, რომ "ჩვენ გავაგრძელებთ ამ პოლიტიკას",-თქვა კონსტანტინ ბონდარენკომ.
რაც შეეხება მეუ-ს პრეს-სამსახურის განცხადებას, რომ ბლინკენმა და ეპიფანემ განიხილეს "თემების საკუთარი კუთვნილების განსაზღვრისას შექმნილი ხელოვნური დაბრკოლებების დაძლევის მნიშვნელობა", მაშინ, ექსპერტის აზრით, "ეს თუ ნამდვილად ასეა, ამ სიტუაციაში ეს სხვა არაფერია, თუ არა მცდელობა მეუ-ს ხელმძღვანელობის მხრიდან, მიმართონ საზღვარგარეთის პოლიტიკოსების ავტორიტეტს- მოახდინეთ გავლენა უკრაინის ხელისუფლებაზე, რომ მათ უზრუნველყონ ჩვენთვის ჩვენი ეკლესიის განვითარება".
შეგახსენებთ, 2021 წლის 6 მაისს აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა ენტონი ბლინკენმა, რომელიც ჩამოსულია ორდღიანი ოფიციალური ვიზიტით უკრაინაში, ეწვია მეუ-ს წმინდა მიქაელის საკათედრო ტაძარს კიევში, სადაც ესაუბრა ეპიფანე დუმენკოს.  უკრაინის სხვა რელიგიურ ორგანიზაციებთან შეხვედრას ბლინკენის ვიზიტის ოფიციალური პროგრამა არ ითვალისწინებს.