2025 წლის 2 მარტს მართლმადიდებლურ ეკლესიაში მყოფმა ქრისტიანებმა დაიწყეს დიდი მარხვა - წმინდა კვირისა და აღდგომის წინა ლიტურგიული წლის პერიოდი.
დიდი მარხვა მოიცავს 6 კვირას, რაც შეადგენს 40 დღეს, რის გამოც მას ორმოცდღიან მარხვასაც უწოდებენ. ამ ექვს კვირას უერთდება წმინდა კვირა, რომლის დროსაც მარხვა აუცილებელია.
საეკლესიო წესდების თანახმად, დიდი მარხვა არის მართლმადიდებლური ეკლესიის მარხვათა შორის ყველაზე მკაცრი, გრძელი და ყველაზე მნიშვნელოვანი. იგი დაარსდა იორდანეში ნათლობის შემდეგ მაცხოვრის 40-დღიანი მარხვის მაგალითზე, რომელიც აღწერილია სამი მახარებლის მიერ (მათე 4:1-2; მარკოზი 1:12-13; ლუკა 4:1-2).
ამ დროს ქრისტიანები თავს იკავებენ ცხოველური წარმოშობის საკვების მიღებისგან. ხორციელ თავშეკავებას თან ახლავს ინტენსიური ლოცვა, მონანიება და კეთილი საქმეები.
მარხვა განსაკუთრებული მსახურებითა და ლოცვით გამოირჩევა. მაგალითად, დიდმარხვის პირველი ოთხი დღის განმავლობაში ეკლესიებში საღამოს იკითხება წმინდა ანდრია კრეტელის სინანულის დიდი კანონი. ლიტურგიკული წლის მხოლოდ ამ პერიოდში აღევლინება წირვა-ლოცვა და წმიდა ეფრემ სირიელის ლოცვა იკითხება სხვადასხვა მსახურებაში.
დიდი მარხვა და წმინდა კვირა 20 აპრილს აღდგომის დღესასწაულით დასრულდება.
როგორც მჟკ იტყობინება, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ აკურთხა მარხვისთვის სპეციალური ლოცვის წესი.