უმე-მ 24 აპრილს რუსული თავდასხმის დროს დაღუპულთა ხსოვნის პატივსაცემად ლიტია ჩაატარა
კიევში 10 ადამიანის გარდაცვალება ოფიციალურად დადასტურდა - ამის შესახებ საგანგებო სიტუაციების სამსახურმა განაცხადა. ფოტო: КДАиС კიევში 10 ადამიანის გარდაცვალება ოფიციალურად დადასტურდა - ამის შესახებ საგანგებო სიტუაციების სამსახურმა განაცხადა. ფოტო: КДАиС
ღამის განმავლობაში რუსული არტილერიის დაბომბვის შედეგად ყველაზე მეტად კიევის, ხარკოვის, დნეპროპეტროვსკის, ჟიტომირის, ზაპოროჟიესა და ხმელნიცკის ოლქების მაცხოვრებლები დაზარალდნენ.
2025 წლის 24 აპრილს, გოლოსეევოში, უკრაინის ეკლესიის პოკროვსკის მონასტერში გაიმართა ხსოვნისადმი მიძღვნილი პანაშვიდი უკრაინაზე რუსეთის მასობრივი თავდასხმის შედეგად დაღუპულთა ხსოვნისადმი. კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის პრესსამსახურის ცნობით, წირვა-ლოცვა კიევის სასულიერო სასწავლებლების ხელდასხმული მასწავლებლები და სტუდენტების მიერ აღევლინა.
კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორის, ბელოგოროდსკის მთავარეპისკოპოს სილვესტერის ლოცვა-კურთხევით, აკადემიურ ეკლესიაში წმინდა იოანე დამასკელის პატივსაცემად წირვა-ლოცვა აღევლინა.
გარდაცვლილის დაკრძალვის ცერემონიას საგანმანათლებლო სამუშაოების პრორექტორის უფროსი თანაშემწე, არქიმანდრიტი ვლადიმერი (ციპინიო) უძღვებოდა, რომელსაც კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის მასწავლებლები და სტუდენტები ეხმარებოდნენ.
2025 წლის 24 აპრილის ღამეს, რუსეთის ჯარებმა უკრაინაზე კომბინირებული თავდასხმა განახორციელეს სხვადასხვა ტიპის საჰაერო, სახმელეთო და საზღვაო რაკეტებით, ასევე შაჰედის ტიპის უპილოტო საფრენი აპარატებით. კიევში ოფიციალურად დადასტურდა 10 ადამიანის დაღუპვა, ხოლო 90-ზე მეტი დაშავდა, მათ შორის ბავშვები. ღამის შეტევის შედეგად ასევე დაზარალდა ხარკოვის, დნეპროპეტროვსკის, ჟიტომირის, ზაპოროჟიესა და ხმელნიცკის ოლქები.
„კიევის სასულიერო სკოლები სამძიმარს უცხადებენ გარდაცვლილთა ოჯახებსა და მეგობრებს! ყოვლისშემძლე უფალმა აცხონოს მართალთა სოფლებში უდანაშაულოდ დაღუპულთა სულები“, - ნათქვამია მიმართვაში.