ხარკოვში ორმა ბიჭმა ჰოლოკოსტის მსხვერპლთა მემორიალის წინ ფოტო გადაიღო „ზიგ-ჰაილით“
ხარკოვში, დრობიცკი იარში, ჰოლოკოსტის მემორიალის წინ ორმა ბიჭმა ნაცისტური მისალმებით ფოტო გადაიღო. როგორც უკრაინის გაერთიანებული ებრაული თემი 2025 წლის 23 აპრილს იტყობინება, ფოტო ხარკოვის ერთ-ერთ ცნობილ Telegram არხზე გამოქვეყნდა.
ფოტოზე გამოსახულია ორი ახალგაზრდა მამაკაცი, რომლებიც დრობიცკი იარის მემორიალთან ნაცისტურ მისალმებას ბაძავენ. როგორც ჩანს, ამ მომენტში მათ სხვა ფოტოებს უღებს.
მეორე მსოფლიო ომის დროს ამ ადგილას ხარკოვიდან და რეგიონიდან 17 ათასზე მეტი ებრაელი დახვრიტეს.
უკრაინის გაერთიანებულმა ებრაულმა თემმა სამართალდამცავ ორგანოებს მიმართა, დამნაშავეები პასუხისგებაში მიეცნენ.
„ეს სამი არ არის „ბიჭები“, არ არის „ხუმრობები“ და არ არის „სისულელე“. „მოვუწოდებ სამართალდამცავ ორგანოებს - იპოვეთ ისინი“, - კომენტარი გააკეთა ხარკოვის მერმა ტერეხოვმა შექმნილ სიტუაციაზე.
პოლიციამ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა ნაციონალ-სოციალისტური რეჟიმის პროპაგანდისთვის.
ადრე, მჟკ-მა დაწერა თუ როგორ ასახავს თანამედროვე უკრაინაში უკრაინის ეკლესიის მორწმუნეების მიმართ სიძულვილის ენა მე-20 საუკუნის ნაცისტური ანტისემიტური პროპაგანდის ტექნიკას.